Паундът падна до най-ниското си ниво спрямо щатския долар от 1971 г. насам

Британската валута беше подложена на натиск, след като доларът бе подкрепен от централната банка на САЩ

Британски паунд
Британски паунд Източник: Pixabay

Паундът падна до най-ниското си ниво спрямо щатския долар от 1971 г. насам. В началото на търговията в Азия стерлингът се понижи с над 4% до 1,0327 долара, след което възстанови част от позициите си до около 1,05 долара.

 

Британската валута беше подложена на натиск, след като доларът бе подкрепен от централната банка на САЩ, която продължава да повишава лихвените проценти. На сутрешната търговия в Азия еврото също достигна нов 20-годишен спад спрямо долара поради опасенията на инвеститорите относно риска от рецесия с наближаването на зимата, без да има признаци за край на енергийната криза или на войната в Украйна.

 

Питър Ешо, съосновател на инвестиционната компания Wealthi, заяви: ""При паунда натискът наистина се изостри от новината, че новото правителство ще намали данъците, което е про-инфлационна мярка. Като прибавим към това неотдавнашните енергийни субсидии и вестта, че може да се наложи Банката на Англия да проведе извънредно заседание за повишаване на лихвените проценти, всичко това води до паника", добави той.

 

Миналата седмица световните пазари се сринаха, след като Федералният резерв на САЩ и няколко други големи централни банки, включително английската централна банка, повишиха лихвените проценти, опитвайки се да поставят под контрол нарастващите цени.

Още от "Бизнес и финанси"

Теменужка Петкова: Финансовото министерство не финансира заплатите на работниците в градския транспорт, това е изцяло ан

Ако кметът на Столична община иска, би могъл да направи преструктуриране с оглед на това, че СО няма приет бюджет, заяви още финансовият министър

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: Европейските институции потвърдиха, че вървим по график към Еврозоната

Следващата важна стъпка е свързана с конвергентните доклади, които чакаме през юни, и европейските институции потвърдиха своя ангажимент, информира финансовият министър

Прочетете повече прочетете повече

NOVA и bTV: Брюксел е предупредил, че може да спре България за еврозоната

Според bTV утре сутринта се очаква Петкова да направи кратко изявление по темата от Брюксел, където ще участва в заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени