Плащат компенсации за спрения ток по Коледа на 26 000 домакинства

Това не отменя неустойките на електроразпределителните дружества по техните договорени взаимоотношения

Ток
Ток Източник: Shutterstock

Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, приеха на второ четене депутатите в парламента. Вносители са Павела Митова, Делян Добрев, Драгомир Стойнев и Рамадан Аталай, пише "24 часа".

 

С прието постановление на Министерския съвет (МС) от 30 декември 2024 г. се одобряват допълнителни разходи по бюджета на Министерството на енергетиката в размер на 2,2 млн. лева, които трябва да бъдат предоставени на Фонд "Сигурност на електроенергийната система", за да може 26 000 битови крайни клиенти да получат своята подкрепа, урежда гласуваният законопроект.

 

С него не се отменят неустойките на електроразпределителните дружества по техните договорени взаимоотношения. Депутатите приеха и предложение направено между двете четения от Станислав Атанасов от ДПС-НН, Делян Добрев и Павела Митова, според което операторите на електроразпределителните мрежи, в чиито лицензионни територии са присъединени битови крайни клиенти по законопроекта, възстановяват на Фонда "Сигурност на електроенергийната система" изплатените от него средства за компенсации на съответния краен снабдител, чиято лицензионна територия съвпада с територията на оператора.

 

Според приетия текст възстановяването на средствата се извършва чрез доброволно изпълнение в едномесечен срок след получаване на покана за плащане от Фонда, към която е приложен документ, удостоверяващ изплатената сума. Освен това е разписано, че разходите, които ЕРП-тата ще извършат не се признават от КЕВР в съставите на разходите за целите на ценовото регулиране. 

 

"С този закон специално създаден за един частен случай, отново се изземва функцията, която има регулаторът, а именно да наложи санкции и да направи така че хората да получат своите компенсации. На първо четене го приехме, защото законодателството не позволяваше тези средства да стигнат до хората. С тези редакции, които се правят сега ние считаме, че добрите намерения на този закон, накрая ще се окажа една поредица от съдебни дела, в които хората няма да получат нищо. Тези редакции принуждават частните компании да възстановяват държавни средства, без компенсации, без ясен процес, мерките не са ясни. Тепърва ще трябва Министерският съвет да присъди какви мерки трябва да бъдат приети, каква ще е програмата за компенсиране", коментира от трибуната Радослав Рибарски от ПП-ДБ. Според него резултатът от този цял закон, написан за един частен случай, накрая ще се окаже липса на каквито и да е компенсации към хората. 

 

"Г-н Рибарски, наистина съм учуден от вашето изказване. То по арогантност може да се мери само с държанието на ЕРП-тата, по време на този частен случай, както вие го нарекохте. Всъщност той не е такъв, а за нещо, което редовно се случва в страшно много населени места, особено в селата и планинските райони. И арогантното държание на ЕРП-тата идва от това, че те се опитаха да си измият ръцете с лошото време, а когато направихме проверка се оказа, че те дори нямат заявление за разчисктване на просеките от години", отвърна му Станислав Анастасов от ДПС-НН. По думите му случаят е фрапантен и затова трябва да има мерки.

 

"Аз съм един от вносителите на този законопроект и философията на предложението беше как и по какъв начин да създадем законови правила на един поет ангажимент от г-н Главчев от служебното правителство. Тогава изведнъж една сутрин се събудиха едни председатели и казаха "мислим много за хората, да им дадем едни 2 млн", за да стане така, трябваше да се направи закон, за да помогнем на хората", обясни Рамадан Аталай от ДПС-ДПС и един от вносителите. 

Още от "Бизнес и финанси"

Данъчното облагане на технологичните гиганти и свръхбогатите е в застой при Тръмп

Близо 140 държави сключиха сделка през 2021 г. за данъчно облагане на мултинационалните компании – споразумение, договорено под егидата на ОИСР, което още не е приложено

Прочетете повече прочетете повече

БАБХ: Твърденията, че вносното агнешко месо, може да бъде "пробутано" като българско, са абсолютно неверни

Подобни предположения подвеждат българските потребители и уронват авторитета на Агенцията като отговорен държавен орган, заявяват още от БАБХ

Прочетете повече прочетете повече

Томислав Дончев: Можем да получим второ плащане по НПВУ до края на годината

Дончев заяви, че кабинетът е предложил ангажиментът на страната ни за либерализация на пазара на дребно за битовите потребители да отпадне и да бъде въведен на по-късен етап

Прочетете повече прочетете повече

Евростат: Яйцата в ЕС поскъпват, в България поевтиняват

Сред страните от ЕС най-високо увеличение на годишната инфлация при яйцата е регистрирано в Чехия (скок на цената с 46% през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (с 29,8%) и Унгария (с 26,1%)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени