Почти всички турски банки решиха да откажат да работят с Русия

За да продължи да обслужва руско-турската търговия в страната е останала де факто единствената банка - Emlak Katılım

Турска банка
Турска банка Източник: Bank of Turkey

Опитите на руските власти, продължили повече от шест месеца, да се споразумеят с Турция за деблокиране на банковите плащания най-накрая стигнаха до задънена улица. Почти всички турски банки са решили да откажат да обслужват транзакции, свързани с Русия и Беларус, съобщава ТАСС, позовавайки се на източник, запознат със ситуацията.

 

Според него плащанията за руски компании вече са спрени от всички турски кредитни институции с чуждестранно участие, а сега към тях възнамеряват да се присъединят държавни и частни банки, които нямат чуждестранни партньори.

 

Банките се опитват да се "предпазят от възможни проблеми в бъдеще под формата на потенциални ограничения и санкции", е обяснил източникът пред ТАСС. За да продължи да обслужва руско-турската търговия, според него в страната е останала де факто единствената банка - Emlak Katılım. Тя продължава да извършва плащания в лири и рубли, докато много турски банки веднага блокират транзакции в долари и евро.

 

Банка Emlak Katılım
Банка Emlak Katılım Източник: Dunya.com

Проблемът в разплащанията с Турция стана известен през януари, малко след като президентът на САЩ Джо Байдън подписа указ за затягане на режима на санкции, заплашвайки банките по света с изключване от глобалната доларова система за транзакции с руския военно-промишлен комплекс. През април американски служители засилиха натиска и започнаха да заплашват висшите мениджъри на кредитни институции, работещи с Русия, с лични санкции.

 

Въпреки че руските дипломати започнаха преговори с Турция още през февруари, обещавайки да "извършат работа" и "да защитят участниците във външноикономическа дейност", те не дадоха резултати.

 

"В турските банки зачестяха случаите на "притискане" на компании, занимаващи се с транзит на стоки към Русия. Такива клиенти се идентифицират активно, а преводите им се блокират или сметките им са напълно закрити", оплака се през септември руският посланик в Анкара Алексей Ерхов, цитиран от The Moscow Times.

 

В края на август турската банка Ziraat, която принадлежи на държавата и се нарежда на първо място в страната по активи, спря да открива сметки в рубли. Източници на РИА Новости съобщиха, че други държавни банки в Турция следват подобна политика, докато някои частни кредитни институции все още продължават дейността си в рубли.

 

Банка Ziraat
Банка Ziraat Източник: Pinterest

През септември турските банки спряха масово да отказват на руски компании да извършват плащания към Европейския съюз и други страни, съобщиха пред "Ведомости" три източника измежду вносители и посредници. Според тях дори предоставянето на банката на допълнителни документи за доставка не решава проблема.

 

На фона на проблеми с плащанията и спад в търговията руският президент Владимир Путин отмени посещение в Турция, което трябваше да се състои в средата на февруари и може да бъде първото му пътуване до страна от НАТО от началото на войната.

Още от "Бизнес и финанси"

Данъчното облагане на технологичните гиганти и свръхбогатите е в застой при Тръмп

Близо 140 държави сключиха сделка през 2021 г. за данъчно облагане на мултинационалните компании – споразумение, договорено под егидата на ОИСР, което още не е приложено

Прочетете повече прочетете повече

БАБХ: Твърденията, че вносното агнешко месо, може да бъде "пробутано" като българско, са абсолютно неверни

Подобни предположения подвеждат българските потребители и уронват авторитета на Агенцията като отговорен държавен орган, заявяват още от БАБХ

Прочетете повече прочетете повече

Томислав Дончев: Можем да получим второ плащане по НПВУ до края на годината

Дончев заяви, че кабинетът е предложил ангажиментът на страната ни за либерализация на пазара на дребно за битовите потребители да отпадне и да бъде въведен на по-късен етап

Прочетете повече прочетете повече

Евростат: Яйцата в ЕС поскъпват, в България поевтиняват

Сред страните от ЕС най-високо увеличение на годишната инфлация при яйцата е регистрирано в Чехия (скок на цената с 46% през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (с 29,8%) и Унгария (с 26,1%)

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: България е готова за еврозоната

Като приоритети за правителството тя посочи и членството ни в Организация за икономическо сътрудничество и развитие, както и усвояването на парите по Плана за възстановяване и борбата със сивата икономика

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени