Половината германци смятат, че не си струва да се работи

Правителството рязко увеличава социалните плащания, но заяви, че не иска да отблъсне хората от работата като цяло

Бюро по труда в Германия
Бюро по труда в Германия Източник: Pinterest

Повече от половината германци са на мнение, че не си струва да се работи, сочи проучване, направено след като правителството обяви повишаване на социалните помощи и детските надбавки, предаде Ройтерс.

 

Правителството посочи, че повишава тези плащания и детските надбавки, за да помогне на хората да се справят с високата инфлация, но добави, че не иска да отблъсне хората от работата като цяло.

 

От началото на следващата година социалните плащания на човек в т. нар. едночленно домакинство в Германия се повишават до 563 евро от сегашните 502 евро месечно. От тези пари се възползват 5,5 милиона безработни в страната. Държавата поема и наемите и здравните осигуровки на тези хора.

 

Повишението съвпада със сериозен ръст на детските надбавки, получавани от семейства с ниски доходи. От началото на 2025 г. добавката за първо дете става 636 евро, а за всяко следващо - 530 евро. Досега тя беше по 250 евро за всяко дете.

 

Проучване на агенция ИНСА (INSA), публикувано във всекидневника "Билд", разкрива, че 52 на сто от германците са на мнение, че е по-добре да се живее на социални помощи, отколкото да се работи на минимална заплата. В Германия минимумът е 12,4 евро на час или 1450 евро месечно.

 

Германците са раздвоени и по въпроса дали повишаването на социалните помощи е правилно. 45 на сто го одобряват, а 44 на сто са против. Финансовият министър Кристиан Линднер каза миналата седмица, че ръстът на помощите и детските надбавки не бива да отказва хората да работят. "Най-добрият начин за справяне с бедността е да се работи", заяви той.

 

Източник: БТА

Още от "Бизнес и финанси"

Димитър Радев: Присъединяването към еврозоната представлява стратегически щит за нас

Анализът аргументира, че приемането на еврото представлява не само стабилизиращ фактор, но и стратегическа необходимост на фона на засилващата се геополитическа и финансова фрагментация

Прочетете повече прочетете повече

Европейската комисия одобри изменения План за възстановяване и устойчивост на България

От НПВУ отпадат инвестиции или части от тях, които не могат да бъдат реализирани в срока на допустимост на разходите, като на тяхно място са предложени нови, в областта на енергийната ефективност и транспортната свързаност

Прочетете повече прочетете повече

Актуализиран Национален план за въвеждане на еврото в България ще разгледа Министерският съвет

В началото на юни Европейската комисия даде "зелена светлина" в своя Доклад за конвергенция България да приеме еврото от януари 2026 г., с което ще стане 21-вият член на еврозонат

Прочетете повече прочетете повече

КЕВР обяви има ли увеличение на цените на тока и топлинната енергия за юли

След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, КЕВР утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители в размер на 2.58%

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени