Позорно: 20 държави от ЕС вече получиха 46 млрд. евро по плановете си за възстановяване, България – 0 евро

Ако България поеме дълг през ЕК, ще плати значително по-ниска лихва, твърди Илияна Цанова

Евро
Евро Източник: Zonanews

20 държави от ЕС са получили общо 46.4 млрд. евро под формата на грантове и заеми по инструмента за възстановяване на икономиката на съюза към края на 2021 г. Това става ясно от първия доклад за изпълнението на програмата за възстановяване "ЕС: Следващо поколение", чрез която се финасират плановете на отделните държави членки.

 

За сравнение, България все още не е финализирала плана си за възстановяване, който тепърва ще се разглежда и одобрява от Европейската комисия, като датите за това непрекъснато се отлагат във времето. Финансовият министър Асен Василев вече говори за април като месец, в който се очаква финалното одобрение. Договорите за изпълнение на всички заложени проекти трябва да бъдат сключени до края на 2023 г., а дейностите трябва да приключат до края на 2026 г.

 

Докладът на ЕК разглежда предимно финансирането на мащабния план за възстановяване на ЕС, който е на стойност 806.9 млрд. евро (750 млрд. евро по цени от 2018 г.) е и извън 7-годишния бюджет на съюза. Очаква се планът да превърне комисията в един от най-големите емитенти на дълг в евро.

 

За второто полугодие на 2021 г. ЕК е пласирала на финансовите пазари дългосрочни европейски облигации за над 71 млрд. евро при изключителен интерес от инвеститорите. При аукционите търсенето е надвишавало предлагането между 7 и 14 пъти, което според Илияна Цанова, зам.-генерален директор на дирекция "Бюджет" на ЕК, е "силен сигнал за доверието на инвеститорите в еврото като валута и в ЕС".

 

Постигната средната цена на финансирането е 0.14%. Това е изключително изгодно за държавите членки, които са заложили заеми в плановете си за възстановяване и директно се възползват от ниската лихва. "В сравнение - ако сега Италия емитира 10-годишен дълг, би платила около 1.80%, Испания - около 1.20%, България - над 1.15%", твърди Цанова, цитирана от Медиапул. България обаче на този етап не смята да кандидатства за дългово финансиране по плана, а вместо това ще емитира книжа директно на международните пазари.

Още от "Бизнес и финанси"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Изплатени са близо 37 млн. лв. директни плащания за Кампания 2024 на фермерите от област Велико Търново

Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на среща с фермери, проведена в рамките на информационната кампания за директни плащания 2025 г. в град Велико Търново

Прочетете повече прочетете повече

Правителството отпуска близо 35 млн. лева за великденски добавки за 700 000 пенсионери

Това е знак на съпричастност, който не правителството, не държавата, а българското общество прави, за да може да бъдат посрещнати светлите великденски празници, подчерта министър-председателят Росен Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени