Правителството предлага линията на бедност за 2025 година да бъде 638 лева

Линията на бедност е монетарен показател за идентифициране на бедните

Министерски съвет (МС)
Министерски съвет (МС) Източник: Zonanews

Правителството предлага линията на бедност от 1 януари 2025 година да стане 638 лева. Това е заложено в проект на постановление на Министерския съвет, публикуван за обществено обсъждане. Срокът за обсъждане е до 12 август, включително. Линията на бедност за 2024 година е 526 лева.

 

Предложената стойност от 638 лв. съответства на линията на бедност от изследването "Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)", като националната линия на бедност нараства с 21,3% (112 лв.) спрямо размера ѝ от тази година и разширява обхвата на социалните помощи.

 

С определянето на линия на бедност за страната от 638 лв. за 2025 г. финансовата подкрепа за хората с трайни увреждания, месечните социални помощи и финансовите помощи и средства по Закона за закрила на детето ще бъдат актуализирани съобразно възможностите на държавния бюджет. Ще бъде разширен и обхватът на хората с право на социална пенсия за старост според Кодекса за социално осигуряване.

 

Линията на бедност е монетарен показател за идентифициране на бедните, който се прилага при разработване на държавната политика в областта на доходите и жизненото равнище и при определяне на мерки за социална защита.

 

Тя е и база за определяне на размера на финансовата подкрепа за хората с увреждания, социалните помощи по Закона за социално подпомагане, финансовите помощи и средства (за превенция на изоставянето и реинтеграция, отглеждане на детето в семейства на роднини или близки и в приемни семейства) по Закона за закрила на детето, както и за определяне на достъпа до социална пенсия за старост по Кодекса за социално осигуряване, се посочва в доклада на социалния министър.

 

Всяка година размерът на линията на бедност се актуализира с цел по-добро формулиране на социалните политики и мониторинг на прилагането им, а също и оценка на резултатите на политиките в областта на жизнения стандарт и качеството на живот на хората.

 

Линията на бедност заема важно място в областта на политиката, насочена към намаляване на бедността сред различните социални слоеве на  населението, в т.ч. и на "работещите бедни", се отбелязва още в доклада. С увеличаването на линията на бедност ще нараснат и социалните помощи по Закона за социално подпомагане, финансовата подкрепа по Закона за хората с увреждания, финансовите помощи и средства (за превенция и реинтеграция, отглеждане на детето при роднини или близки и в приемни семейства) по Закона за закрила на детето, което ще окаже благоприятно въздействие върху уязвимите и най-нискодоходните групи от населението.

 

Отслабването на инфлационния натиск се очаква да доведе до по-висока покупателна способност на уязвимите групи от населението и нарастване на потреблението на домакинствата, пише в доклада на министъра на труда и социалната политика, пояснява БТА.

 

През 2025 г. се прогнозира растежът на БВП да бъде 3,0%, като се очаква забавяне в растежа на инвестициите, в частност на публичните инвестиции, докато при частните ще има ускорение, свързано с намаление на несигурността и увеличение на търсенето.

 

Липсата на предсказуемост по отношение на промените в потреблението и заетостта, свързани с все още наличните рискове, породени от международната обстановка и инфлационните процеси, налагат използването на обективен подход при определянето на размер на линията на бедност за 2025 г. съгласно европейската методика на изследването "Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)", който едновременно да гарантира адекватност на използваната статистическа информация и да обезпечи политиките, относими към ограничаване на бедността. Индикаторите за бедност и социално включване са част от общите показатели на Европейската общност за проследяване на напредъка на страните в борбата с бедността и социалната изолация.

 

Основен източник на статистически данни за пресмятане на индикаторите е ежегодно провежданото наблюдение "Статистика на доходите и условията на живот (SILC)", посочват от НСИ. През 2023 г. линията на бедност общо за страната e 637.92 лв. средномесечно на лице от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 325.9 хил. лица, или 20.6% от населението на страната, сочи изследването.

 

В общите показатели за оценка на бедността са включени и субективни индикатори, свързани с материални лишения. Те показват субективната оценка и личните нагласи на лицата и домакинствата относно възможностите за задоволяване на отделни нужди и потребности. До 2020 г. за оценка на материалните лишения на домакинствата се използват девет въпроса, свързани с потреблението на конкретни стоки и услуги.

 

От 2021 г. се включва нов показател за тежки материални и социални лишения, който показва липсата на необходими и желани предмети за водене на достоен живот. Изчислява се като дял на лицата от населението, които не могат да си позволят 7 от 13 показателя - 6 на индивидуално ниво и 7 на ниво домакинство. През 2023 г. 18 % от населението живее в тежки материални и социални лишения (ограничения в 7 от 13 показателя), или с 0.7 процентни пункта по-малко в сравнение с предходната година.

Още от "Бизнес и финанси"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Изплатени са близо 37 млн. лв. директни плащания за Кампания 2024 на фермерите от област Велико Търново

Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на среща с фермери, проведена в рамките на информационната кампания за директни плащания 2025 г. в град Велико Търново

Прочетете повече прочетете повече

Правителството отпуска близо 35 млн. лева за великденски добавки за 700 000 пенсионери

Това е знак на съпричастност, който не правителството, не държавата, а българското общество прави, за да може да бъдат посрещнати светлите великденски празници, подчерта министър-председателят Росен Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени