Предстои прием на заявления за подпомагане по схемата за държавна помощ за газьола

Бюджетът на схемата за държавна помощ за 2024 г. е в размер до 100 млн. лв.

Селскостопанска техника
Селскостопанска техника Източник: Пресцентър на МЗХ

От 02.09.2024 г. започва прием на заявления за подпомагане по схемата за държавна помощ "Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство”. Земеделските стопани могат да подават заявления по образец в общинската служба по земеделие по постоянен адрес на физическите лица или едноличните търговци или по адрес на управление на юридическите лица, в срок до 26.09.2024 г.

 

Бюджетът на схемата за държавна помощ за 2024 г. е в размер до 100 млн. лв. и е утвърден със Закона за държавния бюджет. Мярката представлява схема за подпомагане на земеделските стопани от секторите "Растениевъдство" и "Животновъдство", регистрирани по Закона за подпомагане на земеделските производители, чрез прилагане на намалена акцизна ставка на горивото за механизирани производствени дейности. На земеделския стопанин се възстановява частта от стойността на акциза, представляваща индивидуалния размер на държавната помощ.

 

Отстъпката за литър газьол ще бъде определена на следващ етап, според годишния бюджет по помощта и сбора от индивидуалните годишни квоти на земеделските стопани. Указания за прилагане на схемата и образците на документи са публикувани на страницата на Министерството на земеделието и храните:

https://www.mzh.government.bg/bg/politiki-i-programi/programi-za-finansirane/darzhavni-pomoshti/otstapka-akciz-gaziol/?edit_off

 

Още от "Бизнес и финанси"

По инициатива на животновъди, министър Тахов проведе среща в МЗХ за актуалната епизоотична обстановка

Чумата по овцете и козите, макар и с ниска смъртност от около 2%, представлява  сериозен риск за животновъдния сектор, каза Бойко Синапов - председател на Обединени български животновъди (ОБЖ)

Прочетете повече прочетете повече

ЕК: България може да загуби над 650 млн. евро по Механизма за възстановяване и устойчивост

От ЕК посочват, че основни проблеми като забавяне на процедурите по обществени поръчки, липса на административен капацитет и сложни бюрократични изисквания допринасят за рисковете от провал

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени