Премиерът акад. Денков кани корейския бизнес да инвестира във въглищните региони

Министър-председателят се срещна с Парк Джин, министър на външните работи на Република Корея

Министър-председателят се срещна с Парк Джин, министър на външните работи на Република Корея
Министър-председателят се срещна с Парк Джин, министър на външните работи на Република Корея Източник: Пресцентър на МС

Премиерът акад. Николай Денков покани корейския бизнес в трите въглищни региона, най-силно засегнати от енергийния преход. Стара Загора, Кюстендил и Перник предлагат добра инфраструктура, близо са до столицата и имат нужда от нови инвестиции и нови работни места на мястото на тези, които ще бъдат изгубени при затварянето на въглищните централи и мините, каза министър-председателят на Парк Джин, министър на външните работи на Република Корея. Двамата разговаряха в рамките на 18-ия стратегически форум в словенския град Блед.

 

Страната ни се надява на инвеститорски интерес от Корея също за концесия на летището в Пловдив, чиито възможности не се използват в пълна степен в момента. Идеята е то да се превърне в силно карго летище поради стратегическото си разположение близо до София. България има потенциал да се превърне в логистичен хъб за Източна Европа, подчерта акад. Денков.

 

Премиерът предложи на Корея сътрудничество в сфери като производство на батерии за съхранение на електрическа енергия, сглобяване на електромобили, високотехнологични хидроенергийни системи, както и в селското стопанство. Той представи възможностите за съвместна работа с института INSAIT - един от водещите в света в сферата на изкуствения интелект. 

 

Външният министър на Корея беше впечатлен от конкретните идеи на България за партньорство между двете страни и обеща съдействие за тяхното придвижване напред. Той се обърна към нашето правителство с молба да подкрепи кандидатурата на корейския град Бусан за домакинство на световното Експо 2030. В началото на февруари т.г. служебното правителство вече е взело решение за подкрепа на Рияд.

Още от "Бизнес и финанси"

БНБ: Недопустим политически натиск от "Продължаваме промяната"

От институцията реагираха на позицията, разпространена от ПП "Продължаваме промяната, според която "БНБ е безсилна да защити банковата система на България от лица с наложени санкции по "Магнитски"

Прочетете повече прочетете повече

Очаква се предложението за размера на минималната заплата за 2026 г., експерти коментираха запазването на сегашния механ

Социалният министър Борислав Гуцанов вече обясни, че ако остане сегашният механизъм, МРЗ за следващата година ще бъде около 1200 лв.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени