През изминалата година добавената стойност от индустрията е на стойност 10.7 млрд. евро

Това заяви зам.-министър Давид Сукалински на откриването на 78-ото издание на Международния технически панаир в Пловдив

Зам.-министър Давид Сукалински на откриването на 78-ото издание на Международния технически панаир в Пловдив
Зам.-министър Давид Сукалински на откриването на 78-ото издание на Международния технически панаир в Пловдив Източник: Пресцентър на МИ

"Българската индустрия има изключително важна роля за икономиката на страната, като приносът й към БВП е близо 20% През 2023 г. добавената стойност, създадена от нея е в размер на 10.7 млрд. евро, а броят на работещите предприятия в сектора е около 30 000". Това заяви заместник-министърът на икономиката и индустрията  д-р Давид Сукалински на откриването на 78-ото издание на Международния технически панаир в Пловдив. Той подчерта, че въпреки предизвикателствата в глобален план, секторът остава стабилен.

 

Зам.-министър Сукалински посочи, че отчитайки настоящата бизнес среда, Европа отново поставя акцент върху развитието на индустрията с цел постигане на устойчив растеж. "За да се запази конкурентоспособността на европейската икономика, фокусът на политиките е върху развитието на високотехнологичните сектори, които се радвам, че са представени днес на международното изложение”, допълни той. Сред секторите, които ще допринесат за създаване на висока добавена стойност, заместник-министърът изброи енергетиката, дигиталните технологии, авиоиндустрията, машиностроенето, както и индустриите, свързани с развитието на "кръговата" икономика и екопроизводството.

 

Д-р Давид Сукалински очерта още ключовите за правителството цели за развитието на българската индустрия, сред които са намаляването на въглеродния отпечатък на сектора, повишаването на дигитализацията на производствата, подобряването на ресурсната и енергийната ефективност, както и въвеждането на кръгови модели на производство.

 

"Успешното реализиране на комплексна индустриална политика ще повиши конкурентоспособността на икономиката, ще стимулира иновациите и инвестициите, ще създаде нови работни места и ще спомогне да се преодолеят регионалните дисбаланси в страната”, подчерта заместник-министърът.

 

Д-р Давид Сукалински направи обиколка на изложението, на което участват близо 231 компании - директни производители и търговски представители от 25 държави.

 

Форумът се провежда от 25 до 28 септември и в него тази година ще се включат нови 68 български и чуждестранни фирми. Те представят модерното екологично строителство, машиностроенето, енергетиката, дигиталните технологии в производството, дома и търговията, тежка техника, хибридни транспортни средства и безпилотните летателни апарат.

Още от "Бизнес и финанси"

Данъчното облагане на технологичните гиганти и свръхбогатите е в застой при Тръмп

Близо 140 държави сключиха сделка през 2021 г. за данъчно облагане на мултинационалните компании – споразумение, договорено под егидата на ОИСР, което още не е приложено

Прочетете повече прочетете повече

БАБХ: Твърденията, че вносното агнешко месо, може да бъде "пробутано" като българско, са абсолютно неверни

Подобни предположения подвеждат българските потребители и уронват авторитета на Агенцията като отговорен държавен орган, заявяват още от БАБХ

Прочетете повече прочетете повече

Томислав Дончев: Можем да получим второ плащане по НПВУ до края на годината

Дончев заяви, че кабинетът е предложил ангажиментът на страната ни за либерализация на пазара на дребно за битовите потребители да отпадне и да бъде въведен на по-късен етап

Прочетете повече прочетете повече

Евростат: Яйцата в ЕС поскъпват, в България поевтиняват

Сред страните от ЕС най-високо увеличение на годишната инфлация при яйцата е регистрирано в Чехия (скок на цената с 46% през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (с 29,8%) и Унгария (с 26,1%)

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: България е готова за еврозоната

Като приоритети за правителството тя посочи и членството ни в Организация за икономическо сътрудничество и развитие, както и усвояването на парите по Плана за възстановяване и борбата със сивата икономика

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени