Приеха на първо четене актуализицята на бюджета, увеличава се максималният размер на новия държавен дълг

Предвижда се реалният растеж на БВП на България да е 2,9 на сто

Народно събрание, заседание на НС
Народно събрание, заседание на НС Източник: Zonanews

Парламентът прие на първо четене актуализацията на държавния бюджет за 2022г. "За" бяха 133 депутати , "против" -  104, без "въздържал се".

 

Очаква се през 2022 г. реалният растеж на БВП на България да е 2,9 на сто - понижение спрямо прогнозата, с която бе приет Законът за държавния бюджет за тази година, а в края на 2022 г. инфлацията да достигне 11,6 на сто, като водещ "принос" за това ще имат храните, чието поскъпване ще се ускори до 23,9 на сто на годишна база през декември.  

 

Със законопроекта е предложено увеличение на максималния размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през 2022 г., от 7,3 млрд. лв. на 10,3 млрд. лв., като допълнително набраните средства ще послужат за префинансиране по падежиращия държавен дълг в началото на следващата година.

Още от "Бизнес и финанси"

При правителството "Радев" почти двойно повече пенсионери вече са ограничени от тавана на пенсиите

От 1 юли минималната пенсия е 347,51 евро. В София средната пенсия е 630,41 евро. Интересното е, че в столицата едва 128 021 души вземат пенсия до 400 евро. Това са 38,9% от софийските пенсионери

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени