Рублата продължава да пада на фона на изявленията на руските пропагандисти за нейната стабилност

В същото време стана известно, че руското правителство вероятно планира да разшири валутните ограничения и за чуждестранните дъщерни дружества на износителите

Рубла-долар
Рубла-долар Източник: РИА Новости

Тенденцията за падане на курса на рублата, се възобнови ден след указа на военнопрестъпника Путин, който задължаваше износителите да продават валутни приходи. На фона на съобщенията в руските медии за стабилността на рублата, доларът отново поскъпна на Московската борса в началото на търговията.

 

След като борсата започна работа, курсът на долара беше 97,51 рубли за $1, което е с 11,25 копейки повече от нивото при последното затваряне на борсата. След това се оказа, че курсът на долара е по-висок от нивото на сегашния официален курс с 22,35 копейки. Еврото не се търгува на борсата на 17 октомври.

 

Пропагандистките руски медии обаче съобщават, че "рублата е стабилна в очакване на забележими стимули за движение". Според коментарите инвеститорите са взели изчаквателна нагласа, изучавайки решението на руските власти да въведат за редица от най-големите износители задължителна продажба на валутни приходи, както и новините по тази тема.

 

Освен това участниците на валутния пазар очакват изявлението на Владимир Путин, който на 17 октомври участва във форума "Един пояс, един път" в Китай.

 

В същото време стана известно, че руското правителство вероятно планира да разшири валутните ограничения и за чуждестранните дъщерни дружества на износителите. На 16 октомври Министерството на финансите предложи да се задължат износителите да представят консолидирани отчети за активите и пасивите в чуждестранна валута в Банката на Русия, т.е. като вземат предвид всички дъщерни дружества, включително чуждестранни.

 

Припомняме, че на 11 октомври вечерта, след затварянето на валутната търговия, стана известно, че Владимир Путин е подписал указ за задължителната продажба на валутните приходи от някои от най-големите износители с цел стабилизиране на курса на рублата.

 

Износителите трябва да вложат най-малко 80% от валутните си приходи в руски банки и след това да продават поне 90% от тях на вътрешния пазар.

 

В същото време, въпреки че експертите признаха непосредствения ефект от указа на Путин, никой от тях не се изказа в полза на факта, че задължителната продажба на валутни приходи в бъдеще ще се отрази радикално на курса на рублата.

 

Източник: Экономическая правда

Още от "Бизнес и финанси"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Изплатени са близо 37 млн. лв. директни плащания за Кампания 2024 на фермерите от област Велико Търново

Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на среща с фермери, проведена в рамките на информационната кампания за директни плащания 2025 г. в град Велико Търново

Прочетете повече прочетете повече

Правителството отпуска близо 35 млн. лева за великденски добавки за 700 000 пенсионери

Това е знак на съпричастност, който не правителството, не държавата, а българското общество прави, за да може да бъдат посрещнати светлите великденски празници, подчерта министър-председателят Росен Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени