Русия и Венецуела държат първенството по най-висок реален лихвен процент в света

Руската централна банка "изпревари" централните банки на Мозамбик, Либерия и Пакистан

Инфлацията във Венецуела
Инфлацията във Венецуела Източник: Depositphotos

Повишаването на основния лихвен процент до 21% изведе Русия на второ място в света по размер на реалния лихвен процент (като се извади процента на инфлацията). При такъв лихвен процент и годишна инфлация от 8,6%, реалният лихвен процент в Русия е 11,4% (тази стойност се получава, когато се изчислява съгласно правилото за сложната лихва).

 

Повишавайки лихвения процент с два процентни пункта в края на октомври, Руската централна банка "изпревари" централните банки на Мозамбик, Либерия и Пакистан; само Венецуела остава напред с реален лихвен процент от 26,6% (59,3%, инфлация 25,75%), според данни на Trading Economics за лихвените проценти и инфлацията в различните страни.

 

Долар-рубла
Долар-рубла Източник: Shutterstock

В Турция номиналният лихвен процент е 50%, но инфлацията е 49%, а в Аржентина и Зимбабве е 35%, с инфлация съответно 209% и 57,5%. Тоест в последните две страни номиналният лихвен процент е по-нисък, но реалният лихвен процент е отрицателен. Това е често срещано явление: някои страни се опитват да стимулират икономиката по този начин, докато други не са готови да предприемат строги мерки за ограничаване на нарастващите цени.

 

Лихвеният процент на Централната банка на Япония е само 0,25% с инфлация от 2,5%. А в Етиопия процентът е само 7% с инфлация от 17,5%. В Мозамбик процентът е 13.5% при инфлация от 2.45%, а в Шри Ланка – 8.25% при дефлация (-0.8%) – реалните лихви в тях са съответно 10.8% и 9.1%.

 

В Съединените щати и Англия при темпове от 5% инфлацията е 2,4% и 1,7%, а реалните лихви са съответно 2,5% и 3,2%. Инфлацията и в двете страни вече е близо до целта и се очаква по-нататъшен спад на номиналните лихвени проценти.

 

Управителят на централната банка Елвира Набиулина настоява реалният лихвен процент да се определя с корекция не за текущото ниво на инфлацията, а за инфлационните очаквания. Тяхната разлика до голяма степен определя решенията на компаниите и хората относно инвестициите, потреблението или спестяванията. 

 

Елвира Набиулина
Елвира Набиулина Източник: ТАСС

"Поради нарастващите инфлационни очаквания затягането на реалните парични условия беше по-малко значително, отколкото се отразява в номиналните лихвени проценти. Бих искал да подчертая, че нивото на тежест на условията трябва да се определя по този начин: чрез изваждане на нивото на очакваната инфлация от нивото на лихвените проценти, а не на действителния темп на инфлация за последните 12 месеца", каза Набиулина.

 

Разликата е значителна: през октомври инфлационните очаквания на населението рязко се повишиха: до 13,4% срещу 12,5% през септември, а инфлацията на годишна база е 8,6%.

 

Източник: The Moscow Times

Още от "Бизнес и финанси"

Последни новини

Най-четени