Шефката на КЗП Мария Филипова: Няма да допуснем спекулативно вдигане на цените

По думите на Филипова КЗП ще има право да задължи търговците да намалят цените при необоснованото им повишаване и да възстановят вредите за потребителите

Мария Филипова
Мария Филипова Източник: КЗП

 Няма да допуснем спекулативно завишаване на цените. Това уверение отправи председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова в ефира на БНТ във връзка с притесненията за масово поскъпване на стоки и услуги при очакваното въвеждане на еврото у нас.

 

Тя подчерта, че предприетите съвместните проверки в тази връзка от страна на КЗП, НАП и КЗК в търговските обекти са без аналог по честота и по мащаб. Филипова обясни, че проверките не се извършват на произволен принцип, а на база на оценка за въздействие на риска. Към момента се момента се проверяват най-рисковите обекти - хранителни магазини, големи вериги и заведения.

 

"Първите сигнали, които получихме са най-вече за високи цени. Работим както с бизнеса, така и с гражданите. Да, задават се много въпроси, да има притеснения, на които сме отговаряли, но това разделение, което в момента се създава, е недопустимо", посочи Мария Филипова. Проверките обхващат само крайните търговци, но и цялата верига на доставка.

 

"Поискали сме данни от шестмесечния период преди искането на извънредния конвергентен доклад. Правят разчети, за да не се случи това, което стана в началото на годината", каза още тя.

 

По думите на Филипова КЗП ще има право да задължи търговците да намалят цените при необоснованото им повишаване и да възстановят вредите за потребителите. "Това всъщност е една от най-тежките санкции, защото дори да обжалват, обжалването не спира изпълнението", добави тя.

 

Комисията за защита на потребителите ще следи за нарушения в отношенията "търговец и физическо лице", а КЗК - в отношенията "търговец-търговец". За всяка установена нелоялна търговска практика ще се налага санкция в размер на 50 хиляди лева.

 

"Има редица превантивни мерки, заложени в закона за еврото и редица санкционни мерки. Една от превантивните мерки е интернет сайтът, който всяка седмица ще обявява за цените на всички хранителни продукти, които се предлагат в големите хранителни вериги", заяви Мария Филипова.

 

Та посочи също, че някои хранителни вериги вече започнали двойно обозначаване на цените - в лева и евро, което за момента не е задължително. Други вериги пук обявяват цени в различни валути. Към тях е изпратено предписание да прекратят тази практика предвид чувствителния момент, в който навлиза страната.

Още от "Бизнес и финанси"

Азиатските пазари под напрежение преди очакваното понижение на лихвите от ФЕД

Решението следва данни, според които пазарът на труда продължава да отслабва, а цените не са се повишили толкова рязко, колкото се опасяваше след търговската война, водена от президента Доналд Тръмп

Прочетете повече прочетете повече

Около 50 % от бюджета на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021–2027 г. ще бъде договорен до края на го

Това стана ясно по време на среща на заместник-министъра на земеделието и храните Стефан Бурджев с представители от сектор "Рибарство" в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в Бургас

Прочетете повече прочетете повече

Въвеждането на еврото няма да се отрази на финансирането по европейските програми в сектор "Земеделие" 

Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева при откриването на среща от националната информационна кампания за въвеждането на единната европейска валута в Силистра

Прочетете повече прочетете повече

Информационна среща в Благоевград: България е готова за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г.

Събитието е част от националната информационна кампания, насочена към разясняване на ключовите аспекти и ползи от присъединяването на страната ни към еврозоната

Прочетете повече прочетете повече

София става столица на бъдещето: институт GATE събира световни умове за градовете на утрешния ден

Новината беше обявена от проф. Десислава Петрова-Антонова  - ръководител на направление "Градове на бъдещето" в институт GATE по време на 3D GeoInfo & 9th Smart Data Smart Cities 2025

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени