Служебното правителство внася днес специален законопроект за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 година до приемането на план-сметката за догодина и бюджетите на НЗОК и ДОО. Това стана ясно от думите на премиера Димитър Главчев преди началото на заседанието на кабинета.
"Финансовата стабилност и устойчивостта на публичните финанси са изключително важни за нас. Заради това внасяме и законопроекта. По този начин, с решението на Министерския съвет, осигуряваме нормалното функциониране и извършването на разходите”, допълни министър-председателят.
Финансовият министър Людмила Петкова обяви, че в ресорното ведомство са обсъждали каква да бъде формата на закона, който да бъде внесен за обсъждане в Народното събрание. Тя уточни, че т.нар. удължителен закон за бюджета не е уреден законодателно и винаги се е приемал като антикризисна мярка през годините.
Петкова отхвърли възможността за удължителен закон заради по-различната структура на бюджета за догодина по отношение на разходите. Подчерта и приетите закони за възнагражденията в системата на висшето образование, отбраната и сигурността, които биха могли да се отменят при един удължителен закон за бюджета.
Министърът увери, че по-високите заплати в МВР, отбраната и висшето образование влизат в сила от януари. Тогава влиза в сила и новият размер на минималната работна заплата от 1077 лева.
Държавните служители на минимална заплата обаче няма да получат увеличението, а възнагражденията им ще останат на 933 лева заради това, че ще продължи да е в сила Бюджет 2024. При приемането на сметката за догодина всички разлики ще бъдат доплатени, даде заявка Петкова.
Засега социалните плащания запазват същия размер като през 2024 г. Минималната пенсия ще се изплати на 7 януари в размера от тази година, въпреки че това към момента не е уредено законово. "Хората няма да се оставят без заплати, пенсии и социални помощи”, подчерта финансовият министър.
За да заработи новият закон, той трябва да бъде одобрен от парламента. Депутатската ваканция обаче е до 5 януари.