
Не става дума за искане за предоставяне на средства, а информация във връзка с изготвен предварителен анализ от дружество, избрано по времето на правителството на Денков. Писмото е депозирано в Министерството на финансите. Асен Василев знае, че много подобни документи постъпват, но те биват подлагани на стриктен анализ. Сумите не са приети, бюджетната процедура за 2026 г. дори не е започната. Така финансовият министър Теменужка Петкова коментира по NOVA твърденията на Асен Василев, че в нейното ведомство е постъпило документално искане за финансиране на новата детска болница в София в размер на 1 млрд. лева.
По думите ѝ анализът ще бъде изготвен до края на бюджетната процедура за 2026 г. "Мисля, че е повече от ясно, че ресурс от порядъка на 1 млрд. лева няма как да бъде осигурен. В момента се строи детската болница в Бургас, така че имаме възможност да направим сравнение какво се получава като цени в сравнение с предложните. Василев твърди, че строителството на болницата струва 100 млн., а всъщност те са факт при учредяването на дружеството през юли 2020 г. Това представлява начален капитал. По времето на кабинета "Денков" експертна оценка е била изготвена от дружество и на ЕИБ, с които е сключен договор за техническа помощ. Изграждането на детската болница е голям приоритет, но всичко трябва да е във възможностите на бюджета и да е прозрачно", обясни Петкова.
"Това е стратегическа цел, която страната ни успя да постигне. Полаган е много труд и усилия, най-важната крачка беше направена през юли 2020 г., когато Борисов и Горанов направиха всичко необходимо да влезем в чакалнята на еврозоната. Без това действие сегашното постижение нямаше да е възможно. Влизането в еврозоната е било основен приоритет във всички правителства на Бойко Борисов. Много се радвам, че успяхме да реализираме тази цел отново в правителство с мандат на ГЕРБ. За да поискаме изготвяне на конвергентен доклад, трябваше първо да покрием определени критерии. Никой от Европа не е правил компромиси с нас. Правителството ни полага големи усилия, за да можем да излезем от "сивия" списък, ще изпълним всички ангажименти в тази насока. България честно и почтено изпълни всички критерии и достойно ще заеме мястото си в еврозоната от 1 януари 2026 г.", коментира финансовият министър.
По думите ѝ администрацията е готова за въвеждане на еврото. "Има координационен съвет към МФ, той включва различни институции. До 30 септември администрацията трябва да адаптира системите си за еврото", поясни Петкова и уточни, че нищо не налага бързане в процеса по превалутиране на средства от лева в евро.
"Това спокойно може да се случи и след 1 януари. Трябва да спазваме изискванията за параметрите на публичните финанси. Според анализите няма държава членка на ЕС, която да се е присъединила към еврозоната и доходите да не са се повишили, има солидни предпоставки за икономическата стабилност и растеж. Гражданите да не се поддават на провокации, че ще обеднеем", призова министърът на финансите.
"Правителството е амбицирано да осъществи всички важни приоритети, които имат ключово значение за развитието на страната. Един от тях беше членството в еврозоната, предстои плавното въвеждане на единната валута. Работим с нагласата за пълен управленски мандат, защото България има нужда от редовно правителство. До падането му може да доведе само оттеглянето на доверието на някой от коалиционните ни партньори. Разочарована съм от ПП и ДБ - опитват да дестабилизират страната", отбеляза Петкова.