Подобно на цените на жилищата в големите градове земеделската земя също поскъпва, показват данните на НСИ. През 2024 година е налице повишение спрямо предходната година в цената на сделките с ниви във всички статистически райони, с изключение на Южен централен район, където е отчетено намаление от 0.6%.
Най-висока остава цената в Североизточния район - 2 511 лв. на декар, като се наблюдава увеличение от 1.0% спрямо предходната година. При арендите, тъкмо обратното, цените лека се свиват през последната година, което означава, че се свива доходът от отдаването под наем на земеделските имоти.
През 2024 година средната цена на сделките с ниви в България достига 1 697 лв. за един декар, което е с 5.9% повече в сравнение с 2023 година. Спрямо 2018 г. обаче средната цена на практика се е удвоила.
Анализът на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи сочи, че вече пазарът на земеделска земя в България се е променил и от стабилен и прогнозируем е станал фрагментиран и доминиран от локални фактори.
В долната таблица се вижда промяната в цената на земеделската земя по години като тя се изчислява на база реално сключени сделки.

Без изненада средната цена на земята е най-висока в Североизточна България, където попада Добруджа. От таблицата долу се вижда, че в област Добрич през всички години цената на земята държи първенство.
Същевременно в повечето статистически области цената на арендата пада през изтеклата година като това важи дори за област Добрич, където и земята е най-скъпа.
Според асоциацията картината е по-различна от тази, която се вижда от обобщените данни на НСИ и пазарът преминава през етап на сериозна преоценка, спад в цените, отдръпване на ключови играчи и нарастваща предпазливост сред земеделските производители.
Членовете на организацията отчитат спад на цените, който достига на места до 20% в зависимост от сключените сделки по региони. Факторите повлияли на това са намаляване на корпоративните купувачи, както и войната в Украйна, Зелената сделка, цените на пазарите на зърнени и маслени култури, торовете и влиянието на климата върху добивите.
Източник: Дневник