Цените на храните чупят рекорди в България, "Промяната" хвърля все повече граждани под линията на бедността

Доматите са поскъпнали с 55%, а зелето - с 51

Зеленчуци и други хранителни продукти
Зеленчуци и други хранителни продукти Източник: Zonanews

Стойността на потребителската кошница, 30 дни от началото на новата година е 89лв. и е по-скъпа от миналата година с 11 лв., когато е била 78. Това изчисляват от държавната комисия по стоковите борси и тържища на база на цените на 27 хранителни стоки, съобщава bTV.

 

Истинската картина е много по-драматична, показват фактите. Обявената от "Продължаваме промяната" и другите три партии, участващи в управляващата коалиция (БСП, ДБ, ИТН), цел да "няма български граждани под прага на бедността", се оказа стопроцентов блъф, лъжа, фейк. За няколко месеца четворната коалиция "постигна" такава инфлация, "надгради" такъв хаос, който със забележителна приемственост доразви до космически висини от предишните две службени правителство, че е истинска загадка защо нито медии (с няколко изключения), нито граждани, нито НПО-та, толкова активни срещу правителствата на Борисов, не обелват дума, камо ли да излязат на протести. 


Промяната при доматите внос за 2022 година спрямо миналата година е в цели 55 %. Най-ниска за последните 5 години е била цената им през 2018 г. Зелето тази година е поскъпнало с 51%. Олиото също бележи голям ръст - 30%. Брашното също е сред тези със значително увеличение - спрямо миналата година, то е поскъпнало с 28%.

 

Цената на млечните продукти също бележи значителен ръст. Кашкавалът с 24%, а сиренето с 21% срямо миналата година. Има обаче и няколко продукта, които задържат своите ценови прагове - това са оризът, месото и яйцата, за които в момента можем да кажем, че държат плато. Най-същественото увеличение на храните на едро, което показват анализите на Държавната комисия по стокови борси и тържища започва през юни 2021 г. и продължава до края на годината.

 

Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища
Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища Източник: bTV

"Към момента има едно относително равновесие, казвам относително, тъй като това е като буре с барут, което просто няма кой да драсне клечката. Ако нещата на пазара на енергийни ресурси продължат в този стил, продължава стойността на нарастващите тенденции – просто ще сме свидетели на една устойчиво нарастваща тенденция в цените и равнищата на храните", коментира Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища.

 

Как тази тенденция се отразява на портфейла на едно малко домакинство? За да поддържа здравословно и разнообразно меню за своята 4-годишна дъщеря, Девора Йовчева отделя между 500 и 600 лв. месечно от своя бюджет за храна. Най-много в сметката ѝ натежават плодовете. "Разликата е доста голяма, тъй като нейният десерт обикновено е плод и забелязвам драстично увеличение на цените на плодовете", казва Девора пред bTV.

 

Девора Йовчева
Девора Йовчева Източник: bTV

Олиото е още един от продукт, за който Девора влиза в магазина на всеки две седмици. Към него добавяме още пет от най-често търсените и необходими продукти в кухнята и я придружаваме на пазар. Въпреки, че по-високите цени се отразяват на месечния ѝ бюджет, тя казва, че храната е перото, което не би могла да съкрати. "От храна и средства за обучение, според мен това са последните неща, от които човек трябва да спестява и да прави компромис", казва Девора. Каква е равносметката и след обиколката в магазина? За шестте продукта от потребителската кошница Девора е платила 20 лева без 5 стотинки. "Определено ми се струва много, особено за олиото и сиренето, което излиза 7,89 лв. за килограм", казва тя.

 

Според Владимир Иванов в момента трудно могат да се правят прогнози и да има очаквания, но картината по нашите ширини показва не само разлики с предходни години, но и цялостно изменение на пазара. "Буквално ние имаме преместване на кривите и от 2010 година насам, това е рекордно изместване. Към момента вече се говори за изместване на тенденцията и тя е доста по-висока, като равнища, особено за аграрния сектор, с нарастване цената на газта, торовете и препаратите за химическа защита и горивата отидоха много нагоре", казва той.

Още от "Бизнес и финанси"

Данъчното облагане на технологичните гиганти и свръхбогатите е в застой при Тръмп

Близо 140 държави сключиха сделка през 2021 г. за данъчно облагане на мултинационалните компании – споразумение, договорено под егидата на ОИСР, което още не е приложено

Прочетете повече прочетете повече

БАБХ: Твърденията, че вносното агнешко месо, може да бъде "пробутано" като българско, са абсолютно неверни

Подобни предположения подвеждат българските потребители и уронват авторитета на Агенцията като отговорен държавен орган, заявяват още от БАБХ

Прочетете повече прочетете повече

Томислав Дончев: Можем да получим второ плащане по НПВУ до края на годината

Дончев заяви, че кабинетът е предложил ангажиментът на страната ни за либерализация на пазара на дребно за битовите потребители да отпадне и да бъде въведен на по-късен етап

Прочетете повече прочетете повече

Евростат: Яйцата в ЕС поскъпват, в България поевтиняват

Сред страните от ЕС най-високо увеличение на годишната инфлация при яйцата е регистрирано в Чехия (скок на цената с 46% през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (с 29,8%) и Унгария (с 26,1%)

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: България е готова за еврозоната

Като приоритети за правителството тя посочи и членството ни в Организация за икономическо сътрудничество и развитие, както и усвояването на парите по Плана за възстановяване и борбата със сивата икономика

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени