Цените на жилищата в столицата са нараснали с повече от 160% за период от девет години, което поставя София на първо място по поскъпване на имоти сред големите градове в България. Това сочат официалните данни на Националния статистически институт (НСИ) за края на 2024 година.
Особено драстично е положението при съществуващите апартаменти, където поскъпването достига шокиращите 167% спрямо 2015 година. Новото строителство също не остава назад с ръст от 146% за същия период. Такова драстично увеличение неизбежно повдига въпроса: докъде ще стигне този необуздан растеж и кой всъщност печели от него?
На второ място в тази "надпревара" за най-недостъпни имоти се нарежда Варна със 132% общо увеличение на цените, следвана от Пловдив със 131%. Интересен е фактът, че Русе заема четвърто място, макар НСИ да не предоставя пълни данни за новото строителство в крайдунавския град.
Стара Загора се нарежда на пето място със 115% поскъпване, като при този град се наблюдава интересна аномалия - единствен от големите градове, където новото строителство поскъпва по-бързо от съществуващите имоти.
На последно, шесто място в класацията, се нарежда Бургас със 105% увеличение. Тук разликата между новото и старото строителство е най-драстична - цяла пропаст от над 80 процентни пункта (58% при новото срещу 140% при старото строителство).
Общо за страната жилищата са поскъпнали със 128% за деветгодишния период, което е значително над инфлацията и ръста на доходите. При това старите жилища отбелязват по-сериозно поскъпване (136%) в сравнение с новото строителство (114%).
Тези данни повдигат сериозни въпроси за адекватността на жилищната политика в страната и достъпа до жилища за обикновените граждани. Интересно е, че въпреки непрекъснатите обещания на политиците за мерки срещу спекулата на имотния пазар, подобни действия остават само на хартия, а цените продължават да растат с темпове, които правят собственото жилище все по-далечна мечта за младите семейства.
Особено тревожен е фактът, че такова драстично поскъпване не е съпроводено с адекватен ръст на доходите, което създава сериозни социални диспропорции и поставя огромно финансово бреме върху младите хора, стремящи се към собствен дом.
Експерти предупреждават, че сме изправени пред риск от спукване на имотния "балон", особено в градовете с най-високо поскъпване, което би могло да има сериозни последици за цялата икономика на страната.