"Цените ще се повишат за абсолютно всичко". Руснаците бяха предупредени за рязко покачване на цените на електрониката

Много производители на електроника и домакински уреди вече обявиха увеличение на цените до 15%

Магазин за електроника в Русия
Магазин за електроника в Русия Източник: ТАСС

Руските магазини се готвят да повишат цените на електрониката с 10-15% преди Нова година, каза пред "Известия" източник в един от вносителите на оборудване. Сред причините за увеличението на разходите събеседникът на изданието нарече спада на рублата спрямо долара, отказа на чуждестранните банки да извършват плащания от Русия и усложняването на веригите за доставки. Според него дистрибуторите вече са закупили първите партиди продукти на повишени цени и планират да ги доставят в страната до началото на новогодишните разпродажби. Това съобщава The Moscow Times.

 

"Виждаме, че има растеж. Много производители на електроника и домакински уреди вече обявиха увеличение на цените до 15%. (…) Предполагаме, че цените ще се увеличат за абсолютно всичко. От телефони и лаптопи до домакински уреди", потвърди Алексей Погудалов, търговски директор на Holodilnik.ru.

 

Marvel Distribution отбеляза, че през октомври покупната цена на лаптопите се е увеличила с 10-15%. "Рано е да се говори за по-нататъшни перспективи, но не виждаме предпоставки лаптопите да станат по-евтини. Тези, които обмислят да закупят това оборудване, не трябва да отлагат решението за по-късно, тъй като партиди на нови цени ще дойдат на дребно през втората половина на ноември", заявиха от компанията.

 

Компанията "Мегафон" вече регистрира увеличение на цената на смартфоните с 5-15%. Компанията вижда предпоставки за повишаване на цените за цялата гама електроника, която се купува за продажба на руския пазар, но отбелязва, че "ситуацията е различна във всяка група стоки".

 

Фактът, че нови партиди електроника са закупени на цени, по-високи от летните с 10-15%, съобщи и Елдар Муртазин, водещ анализатор в Mobile Research Group. "Тенденцията е следната: цените се покачват и ще продължат да растат през 2025 г., все още няма предпоставки за спад", казва експертът. Според него част от резкия растеж може да бъде изгладен с помощта на продажбите, предимно в онлайн платформи.

 

По-рано източник на "Парламентарен вестник" в един от най-големите търговци на дребно заяви, че големите продавачи на електроника и домакински уреди ще повишат цените с 15-20% през есента. Електрониката става все по-скъпа поради санкциите, които "имат кумулативен ефект", каза Антон Гусков, представител на Асоциацията на търговските дружества и производителите на електрическо битова и компютърна техника "РАТЕК". Според него този нарастващ натиск се проявява най-ясно в проблемите с трансграничните плащания.

Още от "Бизнес и финанси"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Изплатени са близо 37 млн. лв. директни плащания за Кампания 2024 на фермерите от област Велико Търново

Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на среща с фермери, проведена в рамките на информационната кампания за директни плащания 2025 г. в град Велико Търново

Прочетете повече прочетете повече

Правителството отпуска близо 35 млн. лева за великденски добавки за 700 000 пенсионери

Това е знак на съпричастност, който не правителството, не държавата, а българското общество прави, за да може да бъдат посрещнати светлите великденски празници, подчерта министър-председателят Росен Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени