Турската лира падна до исторически ниско ниво

Лирата отслабна с цели 2,9% до 15,25 за долар

Турската лира падна до исторически ниско ниво от над 15 спрямо долара в четвъртък. Това се случва преди очакваното поредно понижение на основния лихвен процент от страна на централната банка на Турция, което е в унисон с рисковата нова икономическа програма на президента Реджеп Тайип Ердоган, пише Ройтерс.
 
Лирата отслабна с цели 2,9% до 15,25 за долар. Досега през тази година американската валута е увеличила стойността си спрямо турската повече от два пъти, което разклати голямата развиваща се пазарна икономика на Турция.
 
Въпреки че инфлацията се покачва над 21%, според източници на Ройтерс централната банка се очаква да намали основния си лихвен процент със 100 базисни пункта до 14% на срещата за определяне на политиката по-късно през деня.
 
"Провежда се експеримент и Ердоган е отговорен за този експеримент. Лихвените проценти ще бъдат намалени дотолкова, доколкото е възможно", коментира икономистът Гюлдем Атабай от компанията Istanbul Analytics.
 
От септември насам турската централна банка намали основния си лихвен процент с 400 базисни пункта до 15% съгласно плана на Ердоган за приоритизиране на износа и кредитирането, въпреки че икономисти и опозиционни депутати широко критикуват тази политика като безразсъдна. Банката също така се намеси на валутния пазар четири пъти през последните две седмици, продавайки долари, за да забави разпродажбите.
 
Според институцията, която си поставя за цел инфлация от 5%, инфлационният натиск е временен и необходим за разширяване на икономическия растеж и балансиране на текущата сметка. Но като се има предвид сривът на лирата, икономистите прогнозират, че през следващата година инфлацията ще се покачи до близо 30% главно поради нарастващите цени на вноса.
 
Централната банка на Турция сигнализира, че ще намали лихвените проценти още веднъж този месец, преди да направи пауза през януари. През тази година Ердоган промени ръководството и, като до голяма степен го замени със свои съмишленици, с което доверието в нея беше подкопано, твърдят анализатори.

Още от "Бизнес и финанси"

Данъчното облагане на технологичните гиганти и свръхбогатите е в застой при Тръмп

Близо 140 държави сключиха сделка през 2021 г. за данъчно облагане на мултинационалните компании – споразумение, договорено под егидата на ОИСР, което още не е приложено

Прочетете повече прочетете повече

БАБХ: Твърденията, че вносното агнешко месо, може да бъде "пробутано" като българско, са абсолютно неверни

Подобни предположения подвеждат българските потребители и уронват авторитета на Агенцията като отговорен държавен орган, заявяват още от БАБХ

Прочетете повече прочетете повече

Томислав Дончев: Можем да получим второ плащане по НПВУ до края на годината

Дончев заяви, че кабинетът е предложил ангажиментът на страната ни за либерализация на пазара на дребно за битовите потребители да отпадне и да бъде въведен на по-късен етап

Прочетете повече прочетете повече

Евростат: Яйцата в ЕС поскъпват, в България поевтиняват

Сред страните от ЕС най-високо увеличение на годишната инфлация при яйцата е регистрирано в Чехия (скок на цената с 46% през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (с 29,8%) и Унгария (с 26,1%)

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: България е готова за еврозоната

Като приоритети за правителството тя посочи и членството ни в Организация за икономическо сътрудничество и развитие, както и усвояването на парите по Плана за възстановяване и борбата със сивата икономика

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени