Държавният дълг да нарасне с над 50% за три години, предвиждат разчетите на Министерството на финансите. В края на декември държавният дълг е в размер на 31,2 млрд. лв., а след три години, в края на 2024 г., ще достигне 47,1 млрд. лв., пише в Стратегията за управление на държавния дълг, цитирана от "Труд". А причината за това е планираният бюджетен дефицит за периода 2022-2024 г.
Като дял от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната държавният дълг също значително ще нарасне, въпреки амбициозната цел на правителството за ръст на икономиката и високата инфлация. В края на миналата година държавният дълг е 23,9% от БВП, а след три години се очаква да достигне 29,3%. Ако вземем задълженията не само на централната администрация, а на целия сектор "Държавно управление", дългът в края на 2024 г. е планирано да достигне 48,74 млрд. лв. и да надмине 30% от БВП.

Увеличението на дълга е необходимо, за да бъде финансиран бюджетният дефицит. За настоящата година министърът на финансите Асен Василев планира рекорден дефицит в хазната от 5,9 млрд. лв., което е 4,1% от БВП. В бюджетната прогноза за следващите две години е планирано малко намаление на бюджетния дефицит съответно до 5 млрд. лв. и 4,86 млрд. лв. Общо планираният дефицит в хазната за три години е 15,8 млрд. лв., колкото са плановете за увеличение на държавния дълг.
Всичко това води до нарастване на разходите за обслужване на държавния дълг. През миналата година за лихви по дълга са изплатени 590 млн. лв. През 2024 г. прогнозата е лихвените разходи по дълга да надминат 1 млрд. лв.
За да бъде финансиран бюджетният дефицит ще бъдат пускани нови книжа на международните пазари, става ясно от Стратегията за управление на държавния дълг. Освен това през тази и следващите две години има значителни плащания по еврооблигации, чийто падеж настъпва. Общият обем на погашенията по държавния дълг през тази и следващите две години е в диапазона между 3 млрд. лв. и 3,5 млрд. лв. годишно, като най-големите плащания са през 2024 г.
Така ще се наложи да бъдат пускани значителни количества държавни облигации на вътрешния и външния пазар, за да бъде покрит бюджетният дефицит и да бъдат изплатени старите задължения. Само за настоящата година таванът на новия дълг, който може да бъде пласиран, е 7,3 млрд. лв., пише в проектобюджета за 2022 г. От тях 3 млрд. лв. са за плащане по стари задължения, а останалите са за финансиране на бюджетния дефицит.

За сравнение, таванът на новия дълг, който можеше да бъде пуснат през миналата година, беше 4,5 млрд. лв. За настоящата година таванът на новия дълг нараства с 2,8 млрд. лв., или с 62%. Проблемът е, че през всяка от годините до 2030 г. вече има падежи на държавни ценни книжа в размер по над 2 млрд. лв. Затова преобладаващата част от новите емисии държавни облигации, които ще трябва да бъдат пускани през настоящата и пред следващите две години, ще трябва да са с дълъг срок от поне 10-12 години, за да имат падеж и съответно да бъдат изплащани чак през 2032-2034 г. и дори след това.
