В САЩ осъдиха Google да плати над 314 млн. долара за злоупотреба с мобилни данни

Ищците заведоха колективния иск в щатския съд през 2019 г. от името на приблизително 14 милиона калифорнийци

Google
Google Източник: Pinterest

Американски съд осъди Google за злоупотреба с данни от мобилни телефони на клиенти, съобщава "Ройтерс".

Съдебни заседатели в Сан Хосе, Калифорния решиха технологичният гигант да плати над 314,6 милиона долара на потребителите на смартфони с Android в щата.

 

Те се съгласиха с ищците, че Google, собственост на Alphabet, е отговорна за изпращането и получаването на информация от устройствата без разрешение, докато те са били неактивни, причинявайки "задължителна и неизбежна тежест, поета от потребителите на устройства с Android в полза на Google".

 

Говорителят на Google Хосе Кастанеда заяви, че компанията ще обжалва и че присъдата "неправилно разбира услугите, които са критични за сигурността, производителността и надеждността на устройствата с Android".

Адвокатът на ищците Глен Съмърс пък посочи, че присъдата "категорично оправдава основателността на това дело и отразява сериозността на неправомерното поведение на Google".

 

Ищците заведоха колективния иск в щатския съд през 2019 г. от името на приблизително 14 милиона калифорнийци. Те твърдяха, че Google е събирала информация от неактивни телефони, работещи с операционната система Android, за фирмени цели, като например целенасочена реклама, консумирайки мобилни данни на потребителите на Android за тяхна сметка.

 

Google подчерта пред съда, че нито един потребител на Android не е пострадал от прехвърлянето на данни и че потребителите са се съгласили с него в условията за ползване и политиките за поверителност на компанията.

 

Друга група заведе отделно дело във федералния съд в Сан Хосе, предявявайки същите искове срещу Google от името на потребителите на Android в останалите 49 щата. Делото е насрочено за април 2026 г.

Още от "Бизнес и финанси"

Димитър Радев: Присъединяването към еврозоната представлява стратегически щит за нас

Анализът аргументира, че приемането на еврото представлява не само стабилизиращ фактор, но и стратегическа необходимост на фона на засилващата се геополитическа и финансова фрагментация

Прочетете повече прочетете повече

Европейската комисия одобри изменения План за възстановяване и устойчивост на България

От НПВУ отпадат инвестиции или части от тях, които не могат да бъдат реализирани в срока на допустимост на разходите, като на тяхно място са предложени нови, в областта на енергийната ефективност и транспортната свързаност

Прочетете повече прочетете повече

Актуализиран Национален план за въвеждане на еврото в България ще разгледа Министерският съвет

В началото на юни Европейската комисия даде "зелена светлина" в своя Доклад за конвергенция България да приеме еврото от януари 2026 г., с което ще стане 21-вият член на еврозонат

Прочетете повече прочетете повече

КЕВР обяви има ли увеличение на цените на тока и топлинната енергия за юли

След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, КЕВР утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители в размер на 2.58%

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков свика заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на ев

Подготвят се над 100 събития, които ще се проведат в цялата страна с участието на представители на правителството и компетентните институции

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени