Втори сме по брой проверки за измами със средства от ЕС

В нашата страна са били направени 14 инспекции на ОЛАФ през 2023 г., първа е Румъния с 16

Европейската служба за борба с измамите
Европейската служба за борба с измамите Източник: OLAF

България е на второ място по брой проверки, извършени миналата година от европейската служба за борба с измамите със средства от ЕС (ОЛАФ). Това показват данните от годишния доклад за дейността на службата.

 

В нашата страна са били направени 14 проверки, като по пет случая са били издадени препоръки за последващи действия. Най-многобройни са били проверките в Румъния (16), като по тях са били издадени 10 препоръки заради открити нередности.

 

Докладът показва, че миналата година са приключени общо 265 проверки в страните от ЕС и в други държави, където се работи по проекти с европейски средства, и са били предприети 190 нови разследвания. От ОЛАФ са били издадени препоръки за възстановяването на 1,04 милиарда евро и е била предотвратена злоупотреба с 209,4 милиона евро.

 

Сред вътрешните разследвания най-многобройни са били свързани с дейността на служители на Европейската комисия, Европейския парламент и Европейската служба за външна дейност. Повечето от тези случаи са завършили с препоръка на ОЛАФ за по-нататъшни действия.

 

Отбелязва се, че с участието на ОЛАФ миналата година са били проверявани съмнения за заобикаляне на санкциите, наложени от ЕС срещу Русия и Беларус заради военното нападение срещу Украйна.

 

Европейската служба е проверила също данни за тайни търговски споразумения, манипулиране на процедури по обществени поръчки, съмнения за конфликт на интереси, подправени фактури, укриване на мита и за контрабанда.

Още от "Бизнес и финанси"

Определени са ставките по десет интервенции за обвързано подпомагане за животни за Кампания 2025

Одобрените нива на подпомагане са съобразно определените индикативни ставки в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. за Кампания 2025

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова към Асен Василев: 11 месеца кабинетът "Желязков" поправя грешки от последните 4 г.

Имало е картечница, тя е била използвана, но не от нас, каза още финансовият министър, по повод думите на Мартин Димитров, че правителството било като "луд с картечница"

Прочетете повече прочетете повече

Парламентът отхвърли искането за изслушване на финансовия министър във връзка с публикации за парична гаранция за заем з

Не се прие искането на Йордан Цонев и Станислав Анастасов от ДПС-Ново начало точка първа за днес да бъде законопроект за закриване на Комисията за противодействие на корупцията.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени