Закриват Митниците с преходните разпоредби на закона за бюджета

Дават всичките й правомощия на НАП

Агенция Митници
Агенция Митници Източник: Zonanews

Буквално с "бележка под линия" - в преходните и заключителни разпоредби на закона за бюджета за догодина, доказало се порочна практика, се закрива една от най-важните приходни агенции - "Митници". Функциите ѝ се поемат от Националната агенция за приходите (НАП), която става приемник и на активите, пасивите, правата, задълженията, архива и регистрите на Митниците, както и на имотите, предоставени й за управление.

 

Това става ясно от проекта за бюджет '25, внесен в петък следобед в деловодството на Народното събрание от Министерство на финансите (МФ). 

 

Създаването на мегаагенция - тоест НАП, бе анонсирано през февруари от екипа на тогавашния министър - съпредседателят на "Продължаваме промяната" - Асен Василев, като "МФ започва работа по създаване на единна приходна агенция, която ще обедини Националната агенция за приходите и Агенция "Митници". И нищо повече. 

 

През юни директорът на НАП Румен Спецов (назначен от Василев като служебен министър) коментира от Велико Търново, че то върви по план, ще е факт от 1 януари 2025 г., но и че "на този етап проблемите са свързани с нормативните актове, юрисдикцията и промяната на законите".

 

Министерството на финансите вече разработва законодателните промени, които са нужни за създаването на нова мегаструктура, обединяваща Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция "Митници". Според изготвения план законодателството трябва да е факт до края на годината. Дотогава следва да се изпълнят дейности, които да гарантират непрекъсваемостта на работата на бъдещата единна приходна агенция с оглед обслужването на граждани и фирми и интеграцията и обучението на администрацията, бе съобщено през август. 

 

Във втория етап от плана на Министерство на финансите – след 1 януари 2025 г. – се очаква да започне "поетапното интегриране на специализираната администрация, включително и интегрирането на информационни и мрежови системи". Това става ясно от отговор на финансовия министър Людмила Петкова на парламентарен въпрос.

 

Става въпрос обаче за сериозна реформа, за която не е имало задължителното по Закона за нормативните актове едномесечно обществено обсъждане. Проектите на Министерския съвет се публикуват на специализирания портал за обществени обсъждания преди да влязат за гласуване в парламента. Бюджетът обаче е изключение. Така излиза, че след Нова година "Митниците" се закриват без обсъждане, без публичност, без обявени мотиви и оценка на въздействието.

 

Ясно е само, че митническата администрация става "митнически органи" под юрисдикцията на НАП, чийто директор ще концентрира огромна власт в ръцете си, в т.ч. митническото разузнаване. Но не и каква ще е съдбата на служителите в сегашната структура на "Митниците".

 

Не е ясно и какво ще се случи с имотите на агенцията. Посочено е само, че в в 6-месечен срок от влизането в сила на закона за бюджета областните управители по местонахождението на съответните имоти отразяват промяната в актовете за държавна собственост. 

Още от "Бизнес и финанси"

Набират се проекти за подкрепа на работещите в най-силно засегнатите от зеления преход сектори

110 млн. лв. са осигурени за квалификация и преквалификация по приоритета „Справедлив преход“ на ПРР 2021-2027, за средствата могат да кандидатстват 12 конкретни бенефициента

Прочетете повече прочетете повече

Таксиметровият бранш на бунт: Не е нормално застрахователите безконтролно да определят цената на "Гражданска отговорност

От бранша призоваха депутатите от 51-ото Народно събрание да приемат и одобрят проект на решение, с което най-накрая да бъде поставен контрол върху ценообразуването на "Гражданска отговорност"

Прочетете повече прочетете повече

Служебното правителство внесе бюджетните закони в Народното събрание

С бизнеса беше постигнато съгласие вместо предлаганият данък за подземните богатства, да бъде внесена еднократна вноска за 2025 г., като от нея се очаква в бюджета да постъпят около 150 млн. лева

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени