Завод, осигуряващ работа на над 1000 души във Врачанско, преустановява дейността си

Предприятието произвежда кабели за автомобили

Предприятие за кабели
Предприятие за кабели Източник: Pinterest

Най-големият завод в област Враца – SEBN в Мездра, преустановява дейността си. По неофициална информация, това се очаква да стане до февруари следващата година. 

Предприятието произвежда кабели за автомобили. То е собственост на японската корпорация "Сумитомо Денки Когьо" чрез нейното подразделение "Сумитомо Електрик Борднетце" – Германия. В България седалището на компанията е в Карнобат, като има две производствени бази – в града край Бургас и в Мездра. 

Кабели
Кабели Източник: Pinterest

Заводът във Врачанско бе открит през 2008 г. Там има две поточни линии – за производство на кабели за "Шкода" и "Сеат". На тях работят над 1200 души, плюс още около 80 човека в администрацията. Наетите са от целия регион в радиус от поне 50 км – от общините Враца, Мездра, Роман, Бяла Слатина, Борован, а също и плевенските Червен бряг, Златна Панега и Румянцево. 

Започнала процедура по поетапното освобождаване на служители. По данни на работещи в предприятието, всеки ден си тръгват по около 30 души. Служителите вече са наясно със ситуацията, като с тях работят трудови психолози. Голяма част от наетите са от малки населени места, където безработицата е сериозен проблем, теглили са кредити и се притесняват как ще успеят да ги погасяват. Предприятието предлага между 4 и 6 месечни заплати като обезщетение, както и трудова борса за съкратените си служители. 

Към момента е известно, че едната поточна линия вече е преместена в Молдова, тъй като минималната работна заплата там се равнява на около 450 лева и това е по-изгодно за огромната корпорацията. Другата поточна линия най-вероятно ще бъде преместена в Карнобат и така SEBN ще остави само една производствена база у нас. 

Експерти в бранша коментират, че причината да се стигне до затваряне на завод от такъв мащаб, което неминуемо ще се отрази на икономиката в региона, е държавната политика. За последните години минималната заплата се вдига многократно. Същевременно не се прави нищо за подпомагане на бизнеса и много от големите компании, дошли у нас заради евтината работна ръка, вече търсят по-изгодни варианти.

 

Източник: Агенция BulNews

Още от "Бизнес и финанси"

Данъчното облагане на технологичните гиганти и свръхбогатите е в застой при Тръмп

Близо 140 държави сключиха сделка през 2021 г. за данъчно облагане на мултинационалните компании – споразумение, договорено под егидата на ОИСР, което още не е приложено

Прочетете повече прочетете повече

БАБХ: Твърденията, че вносното агнешко месо, може да бъде "пробутано" като българско, са абсолютно неверни

Подобни предположения подвеждат българските потребители и уронват авторитета на Агенцията като отговорен държавен орган, заявяват още от БАБХ

Прочетете повече прочетете повече

Томислав Дончев: Можем да получим второ плащане по НПВУ до края на годината

Дончев заяви, че кабинетът е предложил ангажиментът на страната ни за либерализация на пазара на дребно за битовите потребители да отпадне и да бъде въведен на по-късен етап

Прочетете повече прочетете повече

Евростат: Яйцата в ЕС поскъпват, в България поевтиняват

Сред страните от ЕС най-високо увеличение на годишната инфлация при яйцата е регистрирано в Чехия (скок на цената с 46% през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (с 29,8%) и Унгария (с 26,1%)

Прочетете повече прочетете повече

Теменужка Петкова: България е готова за еврозоната

Като приоритети за правителството тя посочи и членството ни в Организация за икономическо сътрудничество и развитие, както и усвояването на парите по Плана за възстановяване и борбата със сивата икономика

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени