Теодора Генчовска е оттеглила назначението на Сертов като свой съветник, след бурната реакция

Появяването на името на някогашния председател на БОРКОР (днес КПКОНПИ) разбуни духовете и в Министерския съвет, и в социалните мрежи

Петко Сертов
Петко Сертов Източник: Zonanews

Външният министър Теодора Генчовска е оттеглила назначението на бившия шеф на ДАНС Петко Сертов рано тази сутрин като свой съветник. Появяването на името на някогашния председател на БОРКОР (днес КПКОНПИ) разбуни духовете и в Министерския съвет, и в социалните мрежи, след като стана ясно, че ще бъде дясна ръка на министърката от квотата на Има такъв народ.

 

Той е бил предложен за неин съветник от квотата на БСП. Очакват се подробности как се стигна до оттеглянето му по-малко от 24 часа след като новината гръмна. 

 

Сертов бе първият председател на ДАНС до лятото на 2009 г., а след това бе назначен за  шеф на аналитичната служба за борба с корупцията БОРКОР. Той се прочу с изчезването си за близо месец в края на 2014 година. На 8 декември вечерта той е излязъл от дома си, оставил е двата си мобилни телефона и бе отишъл в Гърция.

 

Сигналът до полицията бе подаден от съпругата му. Сертов се върна в България месец и половина по-късно.

През 1984 г. започва кариерата си на комунистически кадрови служител в репресивната ДС като офицер във Второ главно управление на Държавна сигурност.

 

Документ, който удостоверява назначението на Петко Сертов във ВГУ-ДС (1)
Документ, който удостоверява назначението на Петко Сертов във ВГУ-ДС Източник: Zonanews
Документ, който удостоверява назначението на Петко Сертов във ВГУ-ДС (2)
Документ, който удостоверява назначението на Петко Сертов във ВГУ-ДС Източник: Zonanews

След това започва работа в Централна служба за борба с организираната престъпност (ЦСБОП) в МВР през 1991 г. в сектор "Международен тероризъм".

 

От 2001 г. е член на обществения съвет по "Европейска и евроатлантическа интеграция" към президента, а през 2005 г. е назначен за секретар на Съвета по сигурността на правителството. В края на 2007 става председател на ДАНС, а след това е назначен за шеф на БОРКОР.

Още от "България"

Движението в посока София по двете външни ленти на магистрала „Хемус“ при входа на града ще се ограничи от 19:00 ч. днес

От АПИ информираха, че до 22 май поетапно ще бъдат извършвани ремонтни дейности в участъци от автомагистрала "Струма" в областите Перник и Кюстендил

Прочетете повече прочетете повече

Европейска нощ на музеите "Модна вечеринка" в къща-музей "Дико Илиев и духовите музики" в Оряхово

Директорът на музея Евгения Найденова представи и разказа историята на една красива черна рокля. Тя е принадлежала през 30-те години на миналия век на Оприка Йонова от град Оряхово

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени