1 юни - ден на детето

Тази година е организирана богата програма за малки и големи на различни места в страната

Ден на детето - 1 юни
Ден на детето - 1 юни Източник: Zonanews

На 1 юни всяка година празнуваме Деня на детето. Тази година е организирана богата програма за малки и големи на различни места в страната, предаде БГНЕС. По традиция най-много са събитията, които предлага столицата. В Парк-театър "Борисова градина", от 11 ч. 6 училища ще празнуват, като ще бъдат изсвирени и техните нови химни в празничен концерт.

 

Детски празник ще има и на английската поляна в Южния парк от 10 ч. Балони с детски послания ще полетят над София В чест на най-хубавия детски празник Националният политехнически музей приканва децата да влязат в ролята на изследователи. Децата и техните придружители ще имат възможност да видят не само различни видове техника, но и да "изследват" отблизо прародителите на днешните "умни" технологии.

 

По-възрастните ще могат да покажат, а и да разкажат на малчуганите, как са слушали музика преди ерата на YouTube и Spotify и дали им е било скучно, когато не е имало кабелна телевизия и интернет. Родителите ще могат да си припомнят най-популярните реклами за техника и електроника, излъчвани през 80-те и 90-те години на ХХ век и да споделят кои са били техните най-любими марки. И малки, и големи, ще имат шанс да демонстрират геймърските си уменията на едни от първите компютърни игри.

 

Държавната агенция за закрила на детето организира празник за децата по повод 1 юни – Международен ден на детето под надслов "Нека всеки ден да е ден на детето". Начало на събитията е дефиле на ученици от столични училища, начело с мажоретен състав и духов оркестър. Дефилето ще започне от "Ларгото" в 11.00 часа.

 

Детският център на Столична библиотека, най - големият в България, разполагащ с 67 хил. тома книги и 16 хил. читатели деца, всеки ден предлага на децата на София различни атрактивни занимания, дигитални и арт работилници, интересни конкурси и състезания, VR пътешествия, срещи на живо с писатели и известни личности. За децата са винаги отворени и достъпни: модерна VR стая, различни комфортни пространства за четене, учебни занимания, забавни и дигитални игри, цифрови умения.

 

В деня на "най-важните хора на света" - 1 юни Столична библиотека подарява на децата празник под наслов "Чети, играй и твори на площад Славейков" и предлага за всяко дете по нещо занимателно и любопитно. Продължава и пролетният базар на книгата, където много автори ще представят своите детски творби. Във връзка с 1 юни Международния ден на детето във военни формирования в различни гарнизони на страната ще се проведе Ден на отворени врати.

 

На 1 юни БДЖ ще предостави възможност за всички желаещи деца да се повозят на атракционна мотриса, която е част от музейното наследство на железопътния превозвач. Мотриса 19.001 се използва за наемане от клиенти за частни пътувания, за заснемане на филмови продукции и клипове, като за първи път се предоставя възможност за свободно пътуване на желаещите да се повозят с нея.

 

Заместник министър-председателят по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов ще бъде домакин на УНИЦЕФ за представянето на международното проучване на изследователския център на организацията "Иноченти” на тема "Места и пространства: Околната среда и благосъстоянието на децата".

 

Ден на отворените врати по случай Международния ден на детето ще се проведе във факултет "ПБЗН" при Академията на МВР. Начален час - 9.30 часа, факултет "Пожарна безопасност и защита на населението" – ул. "Пиротска" 171, и парк "Св. Троица". Организатори на събитието са факултет "Пожарна безопасност и защита на населението" при Академията на МВР и Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", със съдействието на район "Илинден" – Столична община.

 

По време на празника посетителите ще могат да проследят различни демонстрации на пожарна и спасителна техника, както и атрактивно състезание между пожарникари.

Още от "България"

Бургас ще бъде домакин на Европейско първенство по спортна стрелба през февруари

Това домакинство е важно не само за Бургас, но и за цялата страна, тъй като за първи път от три десетилетия България приема такъв мащабен континентален шампионат по спортна стрелба

Прочетете повече прочетете повече

76 семейства са подпомогнати финансово през миналата година от Община Мездра за новородени деца

През последните 18 години еднократна финансова помощ за новородени наОбщата сума, която е осигурена от общинския бюджет за 2025 г. на правоимащи родители, е в размер на 26 400 лв. обща стойност около 625 хил. лв. са получили близо 2 000 семейства

Прочетете повече прочетете повече

АПИ: 608 снегорина чистят републиканските пътища, движението е без затруднения

Агенция "Пътна инфраструктура" апелира шофьорите да тръгват с автомобили, подготвени за зимни условия, да карат със скорост, съобразена със зимните условия, да не предприемат рискови маневри, както и изпреварване на снегопочистващата техника.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени