Българската музикална индустрия срещу новия проект на Кодекса за ИИ на ЕС

Присъединяваме се към редица европейски организации, включително IMPALA, GESAC, IFPI, CISAC, IMPF и много други, които категорично се противопоставят на одобряването на настоящия проект в този му вид, заявяват от АНМИП-БГ

Музикална индустрия
Музикална индустрия Източник: Pinterest

Като част от широка европейска коалиция от автори, изпълнители, издатели и носители на права, Асоциацията на независимите музикални издатели и продуценти – България (АНМИП-БГ) изразява своята категорична позиция срещу третия проект на Практическия кодекс за изкуствен интелект (ИИ) с общо предназначение към Закона на ЕС за ИИ. Това заявяват от АНМИП-БГ в прессъобщение до медиите.

 

В качеството си на представител на независимия музикален сектор в България, считаме, че настоящият проект:

  • Подкопава основната цел на Закона за ИИ, която е да защитава правата на творците и носителите на права;
  • Създава правна несигурност, която застрашава цялата екосистема на културния и творческия сектор в Европа;
  • Игнорира ключови механизми за прозрачност, които са от съществено значение за проследимостта на използваното съдържание при обучението на модели с изкуствен интелект.

Присъединяваме се към редица европейски организации, включително IMPALA, GESAC, IFPI, CISAC, IMPF и много други, които категорично се противопоставят на одобряването на настоящия проект в този му вид. За нас е ясно – по-добре е да няма кодекс, отколкото да бъде приет този, който нарушава както законодателството на ЕС, така и правото на творците на защита и справедливо възнаграждение.

 

Призоваваме българските институции, включително Министерството на културата, Министерството на иновациите и Комисията по култура в Народното събрание, да заемат активна позиция в защита на правата на българските творци и независими културни оператори.

Още от "България"

Националният военноисторически музей празнува 109 години с изложба и безплатен тур

По думите на организаторите изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и глад за бъдеще

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени