БФС реши: Минимум четирима българи да започват всеки мач в Първа лига

Първа лига ще бъде намалена от 16 на 14 отбора от сезон 2026/27

БФС
БФС Източник: Zonanews

От новия сезон всеки клуб ще е задължен да включва минимум четирима българи в стартовия състав за мачовете от Първа лига. Това обяви президентът на БФС Георги Иванов след днешното заседание на Изпълкома, съобщава БГНЕС.

 

"Основната тема бяха родните играчи. Вече сме стигнали дъното и няма накъде да отстъпваме повече. Според статистиката в момента играят едва 32% български футболисти. Затова Изпълкомът реши в групата на всеки един отбор за даден мач от Първа лига да попаднат петима българи, като задължително един от тях да е до 21 години. С никой от клубовете не съм говорил, целта е да помогнем на националния отбор и българския футбол", коментира Гонзо.

 

Минимум четирима българи трябва да стартират, като няма ограничение колко време ще играят. Клуб, който не иска да спазва тези правила, трябва да декларира това преди началото на сезона и да заплати сумата от 400 000 лева, която ще въде разпределена между спазващите правилата. 

 

Който обаче се е съгласил да играе по новите правила, но ги наруши, ще губи служебно с 0:3. Отборите вече ще могат да включват в групата по седем състезатезатели извън ЕС. В момента разрешената бройка е пет. Има обаче условие. За всеки допълнителен играч ще се плаща внокска към БФС - по 40 000 лв. 

 

Освен това Първа лига ще бъде намалена от 16 на 14 отбора от сезон 2026/27. Така следващия сезон от елита директно ще изпаднат три отбора, а един (класиралият се на 13-о място) ще играе бараж с втория от Втора лига.

 

Ще бъде създадена и нова елитна група - до 18 години. Първенецът в нея ще играе в младежката Шампионска лига. 

Още от "България"

Глобиха шефката на НДК за конфликт на интереси - сключила договор със сина си

В мотивите си ВАС категорично посочва, че лице, заемащо висша публична длъжност, няма право при изпълнение на задълженията си да сключва договори или да извършва дейности в частен интерес

Прочетете повече прочетете повече

Община Мездра приключи изпълнението на четири проекта за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради

Данните за постигнатите резултати са на база изготвени независими експертни оценки за всяка от четирите многофамилни жилищни сгради от сертифициран енергиен одитор

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени