Бизнесът все още чака среща с Кирил Петков за цените на тока и газа

Бизнесът, смята че предложените мерки от страна на правителството са неработещи на фона на ситуацията с цената на природния газ и електрическата енергия в конкурентни на България икономики

Кирил Петков
Кирил Петков Източник: БГНЕС
Петте работодателски организации - Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата, Конфедерация на работодателите и индустриалците в България и Съюзът за стопанска инициатива, изпращат отворено писмо до министър-председателя Кирил Петков с настояване отново за среща - за пореден път в рамките на месец.
 
На срещата те искат да се обсъдят действени решения за преодоляване на кризата около цените на електроенергията и на природния газ за небитовите потребители.
 
"Ситуацията става все по-драматична и заплашва българските предприятия от спиране на работа", пише бизнесът до Кирил Петков. Допълнително това ще доведе до загуба на работни места, ръст на цените, вместо на доходите и масово обедняване, предупреждават организациите.
 
До този момент АИКБ, БСК, БТПП, КРИБ и ССИ нямат отговор на призивите за среща, съобщава News.bg. В последните дни на миналата година те проведоха среща с държавния глава Румен Радев, а след нея от правителството обявиха, че се подготвя отговор на кризата. След това се излезе с решение за допълнителна държавна помощ, която да се предостави на бизнеса.
 
И днес бизнесът посочва, че смята предложените мерки от страна на правителството са неработещи на фона на ситуацията с цената на природния газ и електрическата енергия в конкурентни на България икономики. Схемата за компенсиране на разходите на небитовите потребители за използваната от тях електрическа енергия с таван в размер на 30% от действителната пазарна цена обезсмисля заявлението, че ще бъдат компенсирани 75% от разликата между действителната пазарна цена за м. юли т. г. (185,59 лв./MWh) и действителната пазарна цена за съответния месец при цени над 300 лева. При цена 800 лева например, каквато среднодневна цена вече сме имали, компенсацията ще се ограничи до 240 лева, а ще останат ефективно за плащане невъзможните 560 лева за мегаватчас. При такава картина много първоешелонни и структуроопределящи предприятия ще ограничат и поетапно спрат работа.
 
И днес бизнесът настоява за незабавна среща с Кирил Петков и то от спешен порядък, за да се изясни възникналата крайно опасна за икономиката и социалния мир ситуация.
 
"Призоваваме Ви за максимална бързина, концентрация и съгласуваност в действията на държавните институции в незабавен и конструктивен диалог с нас, тъй като вярваме, че само по този начин може да бъдат намерени решения. Ние не искаме да водим диалог през медиите."

Още от "България"

Последни новини

Най-четени