БНБ затяга правилата за отпускането на ипотечни кредити

С решението си УС на БНБ е приела и методика за изчисляване и задължава банките да се отчитат на всеки три месеца, както за всеки отпуснат заем поотделно, така и общо за всички кредити

Българска народна банка (БНБ)
Българска народна банка (БНБ) Източник: Zonanews

Българската народна банка (БНБ) затяга правилата за отпускането на ипотечни кредити.Това става ясно от съобщение на Централната банка след заседание на Управителния съвет.

 

"Налице е изразен кредитен растеж преди всичко при кредитите, обезпечени с жилищни имот", се казва в съобщението. БНБ разпорежда на търговските банки да прилагат поне шест критерия, когато отпускат и предоговарят ипотечни кредити. Задължителните критерии са: Съотношения между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане; Съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане; Съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на кредита, обезпечен с жилищен недвижим имот, и месечния доход на кредитополучателя при отпускане; Съотношение между размера на дълга и годишния доход на кредитополучателя при отпускане; Съотношение между размера на кредита и годишния доход на кредитополучателя при отпускане; Максимален срок по договора за кредит (матуритет).

 

С решението си УС на БНБ е приела и методика за изчисляване и задължава банките да се отчитат на всеки три месеца, както за всеки отпуснат заем поотделно, така и общо за всички кредити.

 

С решението си УС на БНБ е приела и методика за изчисляване и задължава банките да се отчитат на всеки три месеца, както за всеки отпуснат заем поотделно, така и общо за всички кредити. Централната банка ще упражнява строг надзор върху спазването на правилата, гласи още решението.

Още от "България"

Омбудсманът поиска Столична община да оттегли решението за новите зони и цени за паркиране

Омбудсманът обръща внимание на факта, че в проекта недостатъчно са разгледани възможните алтернативни решения, посочени в Плана за устойчива градска мобилност – изграждане на буферни, периферни, подземни и етажни паркинги, които биха облекчили централните части на града

Прочетете повече прочетете повече

Четири протеста в столицата срещу разширяването на зоните за паркиране

Искам да предупредя хората, които живеят в зелена зона, която ще стане синя зона, че те няма да плащат два пъти повече, а ще плащат три пъти повече, казва Мариян Ташев- организатор на един от протестите

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени