Борисов: Трябва да намерим начин за правителство с първия или втория мандат (НА ЖИВО)

Петков: Няма да подкрепим кабинет на ГЕРБ

Представителите на ГЕРБ-СДС
Представителите на ГЕРБ-СДС Източник: БГНЕС

Започна лидерската среща между ГЕРБ-СДС и "Продължаваме Промяната - Демократична България" в Народното събрание.

 

На масата за разговори от страна на ГЕРБ-СДС седнаха Бойко Борисов, Десислава Атанасова, Томислав Дончев, Даниел Митов и Румен Христов.

 

Представителите на ПП-ДБ на срещата са Кирил Петков, Асен Василев, Николай Денков, Христо Иванов, Атанас Атанасов и Владислав Панев. 

 

Срещата е по инициатива на ГЕРБ, а целта е да се обсъдят възможностите за съставяне на правителство с първия мандат.

 

"От резултатите от изборите това са партиите, които са се представили най-добре на последните два вота. Считаме, че в сегашната ситуация би трябвало да намерим начин да съставим правителство дали в първия, или във втория мандат. Отиването на нови избори ще даде същия или подобен резултат", смята Борисов, цитиран от NOVA.

 

Лидерът на ГЕРБ смята, че двете партии трябва да използват времето в парламента за приемането на бюджет с 3% дефицит. "Да го направим заедно и отговорно", призова той.  

 

ПП-ДБ
ПП-ДБ Източник: БГНЕС

"Винаги сме готови да говорим за политики, но правителство с първия мандат няма да подкрепим", заяви съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков.

 

Той подчерта, че приоритетите за коалицията ПП-ДБ са постигането на 3% бюджетен дефицит, запазването размера на данъците, избягването на съкращения в социалната програма.

 

"Има и други секторни политики, за които сме отворени да говорим – енергетика, правосъдна реформа", каза още Петков.

 

Според Асен Василев бюджетът на служебния кабинет залага сериозни капиталови разходи, но не са отчетени приходи, като добави, че бюджет с 3% дефицит е постижим.

 

Асен Василев отсече, че е добре да се работи и с Министерство на финансите, за да се оправят някои непълноти, които от МС са заложили.

 

"Трябва да се огледат детайлно капиталовата програма, защото са заложени 10 млрд. – двойно спрямо миналата година, разходите за издръжката на ведомствата са вдигнати с над 40% процента и това трябва да се види много прецизно, трябва да се види и дали има недофинансирани дейности. Силно ме притесняват разходите за издръжка и начина, по който са направени. Трябва да се огледат детайлно нещата с Министерство на финансите.Трябва да се даде един разумен финансов план. Има причина защо бюджетите се правят на годишна база – светът се променя, държавата се променя. Следва да имаме по-нисък дълг при по-нисък бюджетен дефицит", каза Василев.

 

"Мнозинството, което можем да формираме заедно, може да започне разглеждането на най-важните законопроекти, както и на държавния бюджет. Отново напомняме на служебното правителство, че не е изпълнен ангажиментът по законодателните промени по Плана за възстановяване и устойчивост. Трябва да имаме изпълнени проекти, за да получим следващи плащания", допълни Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС.

 

Според нея няма противоречия по законодателните промени за разследването на главния прокурор и създаването нов антикорупционен орган.

 

 

Томислав Дончев от ГЕРБ заяви, че постигането на 3% дефицит не е въпрос на технически детайли, а изисква и някои нелицеприятни реформи и попита има ли мнозинство, което да подкрепи тези реформи.

 

Кирил Петков изрази надежда да бъдат придвижени законите, за които ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са се договорили по законодателната програма на 49-ото НС.

 

"Ако в тези следващи дни успеем да прокараме тези проектозакони в комисии и зала, ще е една много добра първа стъпка, която да показва, че преминаваме от думи към действия", каза Петков.

 

Още от "България"

Министър Коритарова обсъди разширяването на Столичния околовръстен път от бул. България“ до АМ „Струма“ с кмета на София

На днешната среща бяха подписани и 12 споразумения за обекти на обща стойност близо 2 млн. лв., които ще се финансират със средства от държавния бюджет по Инвестиционната програма за общински проекти

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени