Денков след ветото на президента: Няма риск от рязко увеличение на цените

Русия от години се опитва да наложи своята доминация в региона, коментира още премиерът

Николай Денков
Николай Денков Източник: Пресцентър на МС

Няма риск от рязко увеличаване на цените. Това каза премиерът Николай Денков пред журналисти в коментар за наложеното от президента вето върху измененията и допълненията на Закона за енергетиката. 

 

"Тази либерализация трябваше да се случи, регламентът е от 2019 г., България закъснява значително спрямо договорите, които е подписала, каза премиерът. При подготовката на Закона за енергетиката, при тези изменения, бяха направени механизми, които ще бъдат използвани, за да не се случат тези страшни апокалиптични сценарии на опозицията", каза още Николай Денков.

 

Той посочи, че чрез тези механизми ще са защитени уязвимите. "Не очаквам да има проблеми при прегласуването на закона", добави министър-председателят. 

 

"Първо – това трябва да се направи. Второ – налице са механизмите, по които това няма да създаде проблеми нито за потребителите на ток, нито за производителите", допълни премиерът за либерализацията на пазара. 

 

Денков допълни, че след нея цените на тока могат да се увеличат, по думите му с малко – около 2%, но могат и да се намалят.

 

"Голяма част от новите технологии, които навлизат при производството на енергия, произвеждат доста по-евтин ток от този, който използваме в момента. Проблемът с тях е, че не работят постоянно. За това съвременното производство на енергия изисква да се комбинират базови мощности – каквито са ядрените и въглищните, с другите мощности", подчерта Денков. 

 

"Опозицията се опитва да плаши хората, надявам се, че президентът не е влязъл в същия коловоз", допълни още премиерът за наложеното вето.

 

По темата "Енергетика" премиерът направи коментар и за позицията на основния акционер на "ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас" – "Литаско", че не са получавали оферта за рафинерията в Бургас. "Не става дума за разминаване на информацията.

 

"Аз обявих, че има интерес и действително има. Централата "Литаско" каза, че не се водят преговори. Това са два различни етапа", обясни премиерът. 

 

За въведената такса за пренос на руски газ през България към Сърбия и Унгария Денков отново подчерта, че приходите от това зависят от това какви количества газ ще влизат в страната. 

 

"Аз не бих искал в момента да гадая какъв ще е резултатът върху пазара. Обяснихме много ясно, че с тази такса цената на тръбния газ от Русия става сравнима с цената на течния газ. Ще има конкуренция, която се надяваме да бъде в полза на потребителите", обясни той. 

 

Денков отговори и на критиките срещу идеята, свързани с твърденията, че тази мярка ще се отрази негативно на дружеството "Булгартрансгаз".

 

"Не виждам по какъв начин "Булгартрансгаз" може да бъде засегнато негативно от това развитие. Те не са страна по очакванията да се плащат такси. Такси се плащат от "Газпром". Както правилно каза финансовият министър, една от целите е да се намалят печалбите на "Газпром", защото с тези печалби се финансира войната в Украйна", смята премиерът.

 

През последните седмици намаляваха опитите за минаване през границата и има съществено намаляване на натиска по този маршрут. Това е сериозен коз в предстоящите преговори за това България да бъде приета в Шенген, заяви още пред журналисти Николай Денков.

 

Той коментира думите на еврокомисарят  Илва Йохансон, която заяви, че България и Румъния показват добри резултати в охраната на границите на Европейския съюз. 

 

"Охраняваме и трябва да охраняваме нашите граници най-вече заради безопасността на българските граждани. Искам да поздравя екипите на МВР, "Гранична полиция" и на военните, които се включиха. Има много съществен напредък. Специално искам да отбележа много доброто сътрудничество с турската държава. Действията са съвместни и резултатът е налице. Самите мигранти знаят, че това е трудният маршрут и по-добре да не тръгват по него", каза премиерът. 

 

Попитан как патрулирането на руски военновъздушни сили с ракети "Кинжал" в Черно море променя сигурността за сигурност на България, Денков отговори, че Русия от години се опитва да наложи своята доминация в региона. 

 

"Руската държава и армия от години, още от завземането на Крим, се опитва да наложи доминация на техните военноморски и военновъздушни сили в Черно море. Тези опити не са от вчера, не са от днес. Начинът да се противопоставим на това е да подобрим боеспособността на нашата армия. Това означава допълнително оборудване с ракети, с радиолокационни станции и всичко, което съответства на съвременната армия. По това работим. От друга страна – пълна интеграция на Източния фланг на НАТО, с нашите съседи, с общото командване на НАТО в Европа. Това е начинът да се противопоставим на този опит за доминация", заяви Николай Денков. 

Министър-председателят коментира и нова идея от страна на икономическия министър Богдан Богданов, насочена срещу инфлацията и в полза на потребителите и свързана с това търговските вериги, ако самите те искат, да дават най-ниска възможна цена на седмична база на определени продукти. 

"За да обяви тази мярка, министърът я е обсъдил с големите търговски вериги. Има разбиране, че трябва да положат усилия, защото те са заинтересовани България да бъда част от Шенгенското пространство и Еврозоната. Това би било от икономическа полза както за България, така и за тях като големи икономически оператори в България. Има разбиране, че това е наша обща задача – да свалим инфлацията, така че да изпълняваме критериите за еврозоната. От друга страна да повишим и доверието на потребители в съвместните усилия на държавата и големите веригите. Има икономическа логика в това. Административните мерки почти никога не дават средносрочен и дългосрочен резултат. Предпочитаме да опитаме без административни и рестриктивни мерки, а да намерим конструктивно решение", смята Николай Денков.

Още от "България"

Последни новини

Най-четени