"Бъдещето на България не може да зависи отвън. Българските лидери от всички равнища знаят какво трябва да се направи за промяна, но много малко е направено. Всички лидери от всички партии трябва да имат куража да се застъпят за това, което трябва да се направи", смята Джесика Ким. И подчерта, че САЩ и България си партнират в областта с престъпността, разследване на активи в офшорни сметки, разследване на активи и т.н.
Тя добави, че ролята на главния прокурор, въпроса за неговата отчетност и това как да му бъде търсена наказателна отговорност не е единственият проблем на правосъдната система в България и борбата с корупцията. "Проблемите са, че като цяло съдебната система не е независима, начинът на сформиране на Висшия съдебен съвет, проблемите с независимостта на медиите и стъпките от страна на политиците, които ослабват независимостта на съдебната система, изброи Джесика Ким по време на дебата. Всички тези причини правели българската съдебна система неспособна да се справи с корупцията по високите етажи на властта, обясни американската съветничка. Има много модели за реформа на съдебната система, които България може да ползва, не е задължително американският да е най-работещ", препоръча Джесика Ким.
"Наказателният кодекс на България е на 53 години и е писан за една тоталитарна система, не отговаря на изискванията на демократично общество, посочи още Ким. Прокурорите трябва да получат инструментариума ефективно да разследват сложни престъпления като корупцията и прането на пари, заяви тя. Освен това трябвало да има добро взаимодействие между прокуратурата и специалните служби и те да работят заедно от самото начало на разследванията", подчерта специалният съветник по въпросите на правосъдието и борбата с корупцията в посолството на САЩ Джесика Ким.