
На 25 април излиза от печат "Градът на победата" – литературното завръщане на Салман Рушди към родната му Индия. Тринадесетият роман на един от най-омагьосващите разказвачи на нашето време е епична история с послание за всички читатели: човешката сила е мимолетна, но човешките истории траят вечно.
Издържан в стилистиката на древноиндийски епос, "Градът на победата" (преводач: Надежда Розова; художник на корицата: Стефан Касъров; 392 стр., цена: 25 лв.) е внушителен роман за трансцендентна любов, увлекателни приключения през границите на времето и отколешни етични дилеми. Незначително сражение между две забравени княжества през ХIV в. в Южна Индия среща богиня и дете.
Невръстната Пампа Кампана става проводник на божествената воля и създава невиждано чудо – великолепния Биснага, "град на победата". Покълнал от вълшебни семена, градът е устроен като център на равноправието на жените в един патриархален свят. Минават години, сменят се владетели, редуват се победи и поражения, а Биснага се изплъзва от благородната власт на Пампа Кампана и поема по опасен и гибелен път...
Салман Рушди печели световна известност с алегоричния шедьовър "Родените в полунощ" (1981), за който получава няколко отличия, в т.ч. престижната награда "Букър". Книгата два пъти печели и т.нар. "Букър на всички Букъри", през 1993 г. и 2008 г., по случай 25-ата и 40-ата годишнина на наградата, а през 2012 г. е адаптирана за голям екран като колаборация между Канада, Великобритания, САЩ и Индия под режисурата на Дийпа Мехта. През 1988 г. романът "Сатанински строфи" на Рушди предизвиква бурни реакции в ислямския свят, книгата е забранена в много страни, а иранският аятолах обявява автора за вероотстъпник и определя голяма парична награда за убийството му.
През август 2022 г. срещу писателя е извършено покушение – той е намушкан с нож, докато изнася лекция на сцената на литературен фестивал в щата Ню Йорк. След тази брутална атака, която го оставя сляп с дясното око и с осакатена лява ръка, Рушди създава автобиографичното есе "Нож: Размисли след опит за убийство". За писателя тази мемоарна книга е начин "да се отговори на насилието с изкуство".
Стилът на Салман Рушди, смесващ исторически факти и реални събития с митология и фантазия, често се определя като магически реализъм, а темата за взаимните прониквания, противоречия и недоразумения при преплитането на света на Изтока и света на Запада минава като основна нишка през всичките му произведения. Освен посочените по горе заглавия у нас с логото на "Колибри" са издадени "Кишот", "Ярост", "Последният дъх на Мавъра", "Земята под нейните нозе", "Срам", "Харун и морето от приказки", "Две години, осем месеца и двайсет и осем нощи”.