Избрани творби на Симон дьо Бовоар в един том

В изданието по традиция е включена илюстрация на Теодор Ушев

Избрани творби на Симон дьо Бовоар в един том
Избрани творби на Симон дьо Бовоар в един том Източник: Изд. Колибри

На 21 февруари, в рамките на Бисерната поредица на издателство "Колибри", излиза сборник с три от най-въздействащите белетристични произведения на Симон дьо Бовоар. Преводът е дело на Румяна Мл. Станчева, а художественото оформление дължим на Иво Рафаилов. В изданието по традиция е включена илюстрация на Теодор Ушев.


Новелата "Сломената жена" (1968) е излизала на български език през 2007 г. и ето че една генерация по-късно се появява отново в съвсем естествената компания на други две също толкова проницателни и авторефлексивни новели – "Благоразумната възраст" и "Монолог". Трите творби са излизали в оригинал, обединени в сборник с логото на издателство "Галимар", но на български език се появяват заедно едва сега.


С тънък психологизъм Симон дьо Бовоар разказва за начина, по който възприемаме времето, за диспропорциите в любовта и капаните на навика, за пукнатините в общуването и производните рани, като не пропуска да вплете и генералната тема за ролите на пола и свободата на идентичността. Идейният заряд на "Благоразумната възраст" е в синхрон с философията на екзистенциализма - тезата за иманентната на човешката същност свобода, чиято предпоставка е ликвидирането на страданието.

 

Смъртта има водеща роля в кратката новела "Монолог", най-френетичната и "неудържима" творба в сборника, чийто финал остава непрозрачен до последната страница. Тук интроспекцията е постигната чрез литературния похват поток на съзнанието, не липсват и цинични ноти. Целият живот на главната героиня остава прикован към един юнски вторник, когато намира 17-годишната си дъщеря мъртва след умишлена злоупотреба със сънотворни. Искряща илюстрация на екзистенциалистката теза за жената, изпаднала в криза, "Сломената жена" и днес се нарежда сред най-четените произведения на знаменитата френска писателка, защото в изповеден тон осветява интимните кътчета на женската душевност.


Симон дьо Бовоар (1908-1986) е автор на осем романа и сборници с разкази, както и на бележити философски и политически есета. Няколко от романите ѝ са издадени от ИК "Колибри", в т.ч. неоспоримия шедьовър "Мандарините”, удостоен с награда "Гонкур” през 1954 г., "Кръвта на другите" и "Недоразумение в Москва". У нас е издаден и капиталният ѝ философски труд "Вторият пол", поставил основите на европейския феминизъм.

 

Бовоар завършва философия в Сорбоната заедно с Жан-Пол Сартр, с когото впоследствие заживява в свободен съюз. В ранната си младост бъдещата писателка поддържа романтична връзка с приятелката си Елизабет Лакоен (Заза), трагично завършила със смъртта на Елизабет, поразена от вирусен енцефалит. Тази своя връзка Симон дьо Бовоар описвa в краткия си автобиографичен роман "Неразделните", издаден у нас през 2024 г. в превод на Красимир Петров.

Още от "България"

Наредба ще определя местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани извън територията на морските плажо

Местата не могат да попадат в границите на защитени територии с категория резерват, природна забележителност, поддържан резерват и защитена местност по Закона за защитените територии

Прочетете повече прочетете повече

INSAIT стартира съвместна програма с лабораторията по изкуствен интелект на Масачузетския технологичен институт на САЩ

Специално за събитието в страната ни пристига  проф. Армандо Солар-Лезама – директор на Лабораторията по изкуствен интелект на Масачузетския технологичен институт

Прочетете повече прочетете повече

Започва популяризиране на мобилното приложение еЗдраве, осигуряващо достъп до електронното здравно досие

Екипи на регионалните здравни инспекции (РЗИ), с техническото съдействие на "Информационно обслужване" АД, ще разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното си устройство

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени