Издаде се! Кирил Петков: Най-глупавото е да се запънем за Северна Македония, България трябва да отложи ветото за по-следващ етап

Даваме пътя на РСМ към Европа, но този път е постлан с изисквания и задължения, добави Петков

Кирил Петков
Кирил Петков Източник: Zonanews

Кирил Петков коментира днес отношенията между България и Република Северна Македония (РСМ) и дали е възможна евентуална промяна на българската позиция във връзка с процеса на присъединяване на Скопие към ЕС.

 

По думите му, България трябва да отложи ветото за по-следващ етап. "Не трябва просто да вдигнем ветото за започване на преговори на РСМ за Европейския съюз, ние трябва да преместим ветото. Промяната на конституцията да се случи преди първата от многото глави, които трябва да се отворят", заяви Петков, цитиран от Дарик.

 

"Преди първата глава те трябва да си променят Конституцията. Ние да ги качим на влаковите релси на Европа, но критериите, които те трябва да изпълняват, да са ясно заложени от нас", добави още премиерът. Той отново декларира, че няма да се предприемат действия в посока вдигане на ветото без да има гласуване в парламента и широк обществен дебат, но предупреди, че "ако пак развяваме лозунги без да разбираме ситуацията, ние най-много да направим една съседна държава още повече да не ни обича и да няма шанс да влезе в ЕС".

 

"Ние сме една от малкото държави, които си позволяват, след като в първия момент сме дали посока на РСМ към ЕС, след това да наложим вето. Дългосрочната стратегия на България задължително трябва да бъде РСМ да бъде част от ЕС", отбеляза Петков, без да поясни, че през март 2020 г. България изрично обвърза своята по-нататъшна подкрепа за провеждането на първата междуправителствена конференция със Скопие (фактическия старт на преговорите) с постигането преди това на конкретни резултати по изпълнение на договора от 2017 г.

 

"Даваме пътя на РСМ към Европа, но този път е постлан с изисквания и задължения, ясно рамкирани и по този начин да използваме цяла Европа да гарантира прогреса, който ние искаме като българи", обясни своята визия премиерът, учочнявайки че ако искаме промяна на конституцията на РСМ преди вдигане на ветото, това би било много трудно.

 

"Ако кажем, тръгвайте по пътя, вдигаме ветото, но първа глава не може да бъде отворена без Конституцията да е променена, тогава те вече не трябва да сменят Конституцията защото България иска, а защото това е техният договор с ЕС, който определя пътя на РСМ като страна-членка", каза Петков. Той посочи, че председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен е заявила, че ЕС е готов да бъде гарант на този процес.

 

"Най-глупавото нещо, което бихме направили сега, е против българския интерес да се запънем. Да искаме всички неща, които сме си мечтали да се случат, да се случат преди вдигането на ветото", коментира Петков, плашейки, че националистическите сили ще завземат властта в Скопие и шансът някога нашият български интерес да бъде спазен става нулев. "Сега имаме едно нормално правителство в РСМ и това нормално правителство да поеме тези ангажименти през европейския договор", подчерта министър-председателя.

 

Според него позицията на България зависи от общата коалиционна политика, парламентарното решение и от разбирането какво е истинският български интерес.

 

Той е категоричен, че всичко друго е или заблуда или нежелание Западните Балкани да бъдат стабилни. Откакто е поел поста министър-председател, Петков отбягва да говори за прекратяване на фалшификациите на историята и подмяната на българско културно-историческо наследство в РСМ като задължителни изисквания на България, за да даде своята поддръжка за процеса на евроинтеграция на югозападната ни съседка.

 

Българският премиер не споменава и още две от условията на официална София, записани в рамковата позиция от 2019 г. и препотвърдени на КСНС през януари тази година, относно рехабилитацията на репресираните през комунистическия период в Македония българи, както и снемането на всякакви малцинствени претенции спрямо България отстрана на РСМ.

Още от "България"

ВСС откри нова процедура за избор на председател на ВАС

До решението се стигна след едночасов спор за това има ли процедурно и законово право и морална легитимност орган с изтекъл мандат да  избира така наречените "трима големи в съдебната система"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени