Министерство на отбраната има един месец, за да реши какъв тип оръжие ще изпрати на Украйна. Преди това от ведомството ще направят анализ на бойния арсенал, с който България разполага. Според експерти вариантите са различни. Един от тях са противотанкови оръдия МТ-12 "Рапира", каквито Украйна има стотици. Друг вариант са танкове Т-72. Трети вариант са боеприпаси с калибър 122 и 152 милиметра.
Най-доброто въоръжение, с което разполага България са ракетните установки С-300. Те представляват зенитно-ракетна система приета е на въоръжение в СССР през 1978 година. Комплексът е способен да проследи до 100 цели и да порази едновременно 12 от тях. Специалистите обаче са категорични, че вероятността да се разделим с най-доброто си оръжие е рисков и много малко вероятен ход.
Полша предостави на Украйна 240 танка и два дивизиона самоходни гаубици. Словакия е в процес на изпращане на изтребители МиГ-29. Германия вече прати 12 самоходни артилерийски установки и четири системи за залпов огън. А Словения – танкове Т-72. Примерите са много, а това са само част от тях. Спектърът от държави, които изпращат оръжие на Украйна, се разширява.
"Всички видове боеприпаси и преносими зенитно-ракетни системи от типа "Стрела" са много подходящи и много бързо могат да бъдат извадени от складовете, за да може Украйна да реагира на масираните атаки с ирански дронове", обясни Тодор Тагарев, бивш служебен военен министър, цитиран от NOVA.
Специалистите са единодушни – ракетният комплекс С-300 е най-доброто въоръжение у нас. Но шансовете да се разделим с него са малки. "Министърът на отбраната изрично подчерта, че няма как да го дадем, но въпросът е как ще го поддържаме. България се оказа изцяло зависима от Русия", каза Тагарев.
И пак заради проблеми с поддръжката Тагарев предлага друго решение на военното министерство. "Това, което трябва да направим, според мен, е да изпратим максимално бързо МиГ-29 и СУ-25, които категорично вече не можем да поддържаме без Русия и Беларус. Можем да ги дадем и да търсим алтернативи за компенсиране", смята Тагарев.
Според бившия военен министър Николай Свинаров изборът на оръжие за Киев не трябва да е консервативен. "Ние трябва да бъдем по-пълноправни членове на Алианса и да разчитаме на подкрепата на Алианса не само при преки военни действия, но и при подготовката за такива. 50 държави от различни континенти оказват своята помощ и България е сред малкото, които изостана във вземането на това решение", посочи Николай Свинаров.