Политологът Калоян Методиев в "Денят започва" по БНТ говори за формулата на властта. Според него твърде много се бърза, а кабинетът е тежък - между четири субекта.
Ясно е, че сме закъснели по всички европейски фондове и планове за възстановяване, цените са извън контрол. В тази ситуация сглобяване на едно хаотично правителство, с неясни ангажименти, може да събори цялото правителство след месец- два. По-разумно е да се работи спокойно в рамките на закона. В правителството трябва да влязат хора, които нямат стари грехове, смята Методиев.
Според него "бързата кучка" лошо правителство ражда, но наблюдаваме как се работи под натиска на комплекса да не бъде обвинена всяка отделна партия, че е пречка да се състави кабинет. Трябва квотен принцип затова имаме политически партии. Различните партии защитават различни интереси. Иначе се дава думата на крайни елементи, които говорят, че партийната система е болна, т.е.: "Дайте президентска република!".
Създава се хаос около съставянето на правителството. Много е важна компететността на партиите, за да е балансиран кабинетът, счита Методиев. Според него най-важно в момента е да се види кой какви политики ще защитава, а това ще стане ясно, когато има споразумение.
На въпроса как ще коментира номинация на Нинова-в БСП ще си решат проблемите, буря в чаша вода ли е една група в БСП да срутва опитите да има правителство, обладана от идеята да превземе отвътре, политологът отговори: " Без БСП, и ИТН, и ДБ не може да има правителство - всеки от тези елементи е един от 4-та крака на масата.
Калоян Методиев коментира и мястото на президента в държавата в момента. Счита, че президентът е номер 1 в момента. Оказал се е най-умният и най-хитрият политик. Нещата, които се случват в България, до едно минават през него. "8 месеца през служебния кабинет Радев упражняваше властта. Той наистина е господаря в момента". - каза Методиев.
Калоян Методиев предупреди, че имената на министрите в новия кабинет е едно от най-важните неща, защото от тях зависи как ще се развиват институциите. Едно неподходящо име може да пресече, да срути цялото. Партиите трябва много добре да ги подбират. Изключително важно е да се мисли в перспектива - всичко, което се случва, трябва да се мисли в контекста на това, което прдстои през януари-февруари. Тогава ще е перфектната буря, смята политологът.
Всяка партия сама да отговаря за отделно министрество създава опасност от феодализъм, особено при твърде различния профил на партиите. Така, или иначе мандатоносителят решава всичко, а отговорността е обща. Всички ще трябва да застанат с имената си, с формациите си и да запазят лицето си в тази коалиция. Проблемът е, че няма ярък мандатоносител, примерно със 100-110 мандата в парламента, затова сега се налага отговорността да бъде споделена.
В България всичко е възможно, но съм скептичен, че това правителство може да изкара пълен мандат, каза Методиев. Първите дни на това НС са изпълнени с конфронтация, личностни нападки, няма диалог, няма контрол. Това ще се задълбочава. Сега липсват фигурите, които да донесат успокоение, а има твърде тежки проблеми за решаване. В Европа си харчат парите от Плана за възстановяване, пет обиколки изостваме от другите държави в ЕС.
Да се осигурят пари и спокойствие, това е първостепенна задача. Новото правителство няма да има 100 дни. Преливането на министри и легитимност от служебния кабинет ще има ефект именно за да нямат тези 100 дни.
Да се огледат смените в службите е нормално. Шефовете на служби да са равноотдалечени от всички партии, съветва политологът.
Според него оставане на Рашков като министър на вътрешните работи е сигнал, че ще се продължи с напрежението. Новите ще наследят грехове и конфликти. Ако наистина търсят ново начало, да съберат смелост и наистина да започнат от начало. Не мисля, че ще видим промяната сега. Това изисква спокойна политическа среда, а и липсва легитимност на новата власт - 70% от българите се отдръпнаха от гласуване, е мнанието на Калоян Методиев.