Личният картон става електронен

От МЗ готвят промяната

Министерство на здравеопазването
Министерство на здравеопазването Източник: Zonanews

Министерство на здравеопазването подготвя отпадането на личната амбулаторна карта – по-известна като личен картон на пациента. Това става ясно от отговора на здравния министър Силви Кирилов на депутатски въпрос, пише Pariteni.

 

По отношение на личната амбулаторна карта Министерство на здравеопазването е взело предвид отпадането на този хартиен процес и електронизацията му не е проблем, тъй като необходимите данни са съхраняват в Националната здравно-информационна система, посочва Кирилов.


За целта обаче трябва да се направят нормативни промени, които са свързани с други ведомства, като например Наредба № Н-16 за военномедицинската експертиза и за определяне на медицински изисквания за работа в Министерство на вътрешните работи и още седем нормативни актове.

 

Министърът подчертава, че за три години България успя да постигне дигитална трансформация в сектора на здравеопазването, като една от целите е улесняване на гражданите при получаване на медицински услуги, отпадане на необходимостта да пренасят медицинска документация на хартия между отделните здравни заведения и администрации.

 

Като примери в тази посока са електронните медицински бележки за ученици, профилактичната карта, медицинската експертиза и други.  

Още от "България"

Глобиха шефката на НДК за конфликт на интереси - сключила договор със сина си

В мотивите си ВАС категорично посочва, че лице, заемащо висша публична длъжност, няма право при изпълнение на задълженията си да сключва договори или да извършва дейности в частен интерес

Прочетете повече прочетете повече

Община Мездра приключи изпълнението на четири проекта за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради

Данните за постигнатите резултати са на база изготвени независими експертни оценки за всяка от четирите многофамилни жилищни сгради от сертифициран енергиен одитор

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени