Министърът на културата Кръстю Кръстев проведе работна среща с директорите на държавните сценични институти в областта на театралното изкуство. В срещата днес в Министерството на културата участваха зам.-министърът на културата Виктор Стоянов, началникът на кабинета на министъра Весела Щерева, директорът на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" Елиянка Михайлова и експерти от специализирани дирекции в културното ведомство.
Министър Кръстев очерта следните ключови теми за дискусия: увеличението за бюджета за култура през настоящата година; увеличението на заплатите в държавните сценични институти в областта на театралното изкуство; оптималното планиране на разходи, както и дългосрочното планиране на бюджетите за следващата година; поставяне на акцент върху регионите, в които работят театралните ни институти и засилване на партньорството с местната власт – областни администрации и общини, във връзка с осигуряване на съдействие по места за изпълнение на задачите, които са си поставили директорите в областта на театъра; новите механизми, по които ще се осигуряват средствата за капиталови разходи; работата по нова Методика за финансиране на държавните сценични институти, както и повишаването на стандартите; подобряване на мониторинга в системата; съобразяване на програмата на театрите с увеличението на заплатите и повишаване качеството на продукцията.
Министърът на културата Кръстю Кръстев благодари на директорите за подкрепата, която той и екипът му получиха и от тях, за да бъде увеличен бюджетът за култура през 2024 г. Министърът подчерта, че във връзка с увеличението на средствата в сектора на сценичните изкуства всеки директор трябва да реши с колко точно ще се увеличат възнагражденията на творците, на техническите служби и на всички, които участват в тяхната работа.
"Оставям на вас да прецените с какъв процент и по какъв начин, но ви моля тази част от осигурените средства да достигнат до хората", се обърна министър Кръстев към театралните директори. Той допълни, че увеличението на средствата, които влизат в системата, ще изисква и по-засилен мониторинг, но това ще спомогне не само за оптимизиране на работата на институтите, а също и за сформирането на прогнозния им бюджет за 2025 г.
"Идеята е до края на юли, началото на септември, да имаме ясно разписан бюджет за следващата година, който самите вие ще сте изработили на базата на работата си през настоящата година. Така по-лесно ще защитим и следващия бюджет и ще можем да се фокусираме върху основната си задача – правенето на качествен театър", подчерта министър Кръстев. "Особено внимание искам да обърнете на работата си по регионите. Аз и екипа ми вече започнахме срещи по места, за да обсъдим с местните власти как можем да си бъдем от взаимна помощ. В това отношение много ще ни бъде полезна и допълнителна информация от вас за необходимото обезпечаване на работата ви по места, като ни подадете теми, задачи, ваши идеи. Това е най-важната ни работа тази година", посочи министърът на културата.
По отношение на капиталовите средства ще бъдат дадени и допълнителни разяснения, тъй като в контакта с общините се включва и Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
"В по-далечен план идеята ми е да повишим и стандартите, което ще ви даде възможност да доразвиете идеите и работата си", каза още министър Кръстев и допълни: "Ако всичко това успеем да изпълним последователно, следващата година ще сме подготвили добър проект на бюджет, който да работи добре с новата Методика, който ще бъде представен така, че да не могат да ни откажат. Така системата ще може да работи спокойно".
Кръстю Кръстев постави като още една от общите задачи - работата по разпространението на спектакли. "Бих ви помолил да работим заедно в името на това, че системата, без всеки един институт не би функционирала.", сподели още министърът на културата.