Миню Стайков осъди България в Страсбург

Съдът не е присъдил обезщетение

Миню Стайков
Миню Стайков Източник: ПРБ

Европейският съд за правата на човека е осъдил България по жалба на Миню Стайков, свързана с прекомерно дългото му задържане в следствения арест. В решението, публикувано днес, се посочва, че "липсват достатъчни основания за удължаването на задържането на жалбоподателя отвъд първоначалния период на криминалното разследване".

 

В същото време, решението не води до плащане на обезщетение от страна на България. В него се посочва, че представителят на ищеца е представил остойностено предложение за извънсъдебно споразумение, но не и конкретен иск за справедливо обезщетение на съдебна фаза.

 

"Освен това, като има предвид конкретните обстоятелства по настоящото дело, Съдът не открива никакви убедителни съображения, които да налагат присъждането на справедливо обезщетение", пишат от ЕСПЧ.

 

Днес съдът гледа мярката му за неотклонение. Бизнесменът иска по-лека от домашен арест, с каквато е в момента, за да участва активно в кампанията за изборите, тъй като е кандидат-депутат. 

 

Още от "България"

Пътят към Апостола започва от детските сърца: Нова Загора почете паметта на Васил Левски

Своя дълбок поклон пред делото на Дякона изразиха кметът на Община Нова Загора Галя Захариева, общественият посредник Нейчо Минчев, представители на учебните и културните институции

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени