МО купува противотанкови ракетни комплекси "Джавелин" от САЩ

Пентагонът даде разрешение САЩ да продаде такива ракети на България през септември т.г.

Противотанкови комплекси "Джавелин" (FGM-148 Javelin)
Противотанкови комплекси "Джавелин" (FGM-148 Javelin) Източник: U.S. Army photo by Spc. Patrick Kirby

 Управляеми противотанкови ракетни комплекси "Джавелин" ще закупи Министерството на отбраната от САЩ. За целта днес правителството упълномощи военния министър ген. Атанас Запрянов да преговаря и да подпише договор за тях. Сделката обаче трябва да се разреши и от парламента.

 

Пентагонът даде разрешение САЩ да продаде такива ракети на България през септември т.г. Ракетите и свързаното с тях оборудване са на обща стойност от 114 милиона долара.

 

"Джавелин" са определяни като много ефективно оръжие и в момента са на въоръжение в редица държави. Предназначени са за унищожаване на бронирани превозни средства, нисколетящи нискоскоростни цели (като хеликоптери, дронове, и кацащи витлови самолети и др.), различни полеви укрепления и други обекти.

 

Ракетните комплекси обаче са леки и това позволява да се пренасят ръчно от един войник. Счита се, че благодарение именно на това оръжие, Украйна успя да даде по-мощен отпор на руските сили през 2022 г.

Още от "България"

Движението в посока София по двете външни ленти на магистрала „Хемус“ при входа на града ще се ограничи от 19:00 ч. днес

От АПИ информираха, че до 22 май поетапно ще бъдат извършвани ремонтни дейности в участъци от автомагистрала "Струма" в областите Перник и Кюстендил

Прочетете повече прочетете повече

Европейска нощ на музеите "Модна вечеринка" в къща-музей "Дико Илиев и духовите музики" в Оряхово

Директорът на музея Евгения Найденова представи и разказа историята на една красива черна рокля. Тя е принадлежала през 30-те години на миналия век на Оприка Йонова от град Оряхово

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени