МВнР: Българка е осъдена на 3 години затвор в руска наказателна колония

На друга българска гражданка е наложена мярка "задържане под стража" за срок от два месеца

Министерство на външните работи (МВнР)
Министерство на външните работи (МВнР) Източник: Zonanews

Министерството на външните работи потвърди, че 32-годишната Р.Г. с двойно гражданство – българско и руско – е осъдена в Русия на три години затвор в наказателна колония, след като е била призната за виновна в "публично оправдание на тероризма" заради публикации в социалните мрежи.

 

Втората българска гражданка е студентка, на която на 26 септември съдът е наложил мярка "задържане под стража" за срок от два месеца.

 

Министър Георг Георгиев съобщава в отговор до народния представител Ивайло Мирчев, че Р.Г., която живее постоянно в Русия, е била задържана през пролетта на 2025 г., а сигналът до българското посолство в Москва е подаден от нейната сестра. Посолството е изпратило вербална нота до руското МВнР и е получило потвърждение за ареста ѝ през май.

 

Осъдената не е потърсила консулска защита от българските власти. На 9 септември 2025 г. тя е била осъдена от руски съд и изпратена в наказателна колония.

 

Според руските власти публикациите ѝ в социалните мрежи, в които Крим е наречен незаконно окупирана украинска територия, както и изразена подкрепа за украински доброволчески корпус, са престъпление.

 

МВнР на България подчертава, че свободата на изразяване е основно човешко право и че наказателното преследване за мнения, изразени в публичното пространство, представлява сериозно нарушение на тези норми.

 

В позицията на Георг Георгиев се казва още, че случаят е част от системни действия на руските власти срещу свободата на словото и достъпа до информация.

 

Министерството продължава да следи развитието на случая чрез посолството в Москва и изразява готовност да окаже съдействие в рамките на дипломатическите възможности. 

Още от "България"

Четири пъти в следобедните часове за около 30 минути ще се спира изцяло трафика към София по АМ "Тракия"

Гражданите, пътуващи към и от Пловдив могат да използват и алтернативни маршрути – Подбалканският път I-6 София – Карлово, както и пътя Ихтиман – Самоков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени