Нотариуси се оплакват, че НАП спира имотни сделки за неплатени данъци

След затягането на проверките за два месеца са събрани 58 млн. лв. просрочени задължения

Нотариус
Нотариус Източник: Zonanews

Нотариуси споделят за проблем с изповядването на сделки с недвижими имоти и моторни превозни средства заради новия режим на проверки дали продавачът има просрочени публични задължения. Той влезе в сила от началото на май, като нотариусите получиха електронен достъп до системата на Националната агенция за приходите (НАП).

 

Ако при проверка се установи, че продавачът има неплатени в срок данъци и държавни или общински такси, които са обявени за принудително събиране, то сделка може да се осъществи, само при предварителното им заплащане или продавачът се съгласи да бъдат прихванати от стойността на продажбата.

 

Оказва се обаче, че при справка в системата на НАП се появяват и задължения, за които срокът за плащане не е изтекъл, и ако те не бъдат заплатени, продажбата на имота не може да се осъществи. За този проблем разбираме от запитване на депутата от ИТН Станислав Богдански към финансовия министър Людмила Петкова. Богдански пита дали това е някакъв софтуерен проблем и какво се прави, за да бъде разрешен.

 

От отговора на финансовия министър става ясно, че няма никаква грешка, нито софтуерен проблем. Просто от НАП прилагали разпоредба на ДОПК, според която към погасяване на лихви се пристъпва след погасяване на всички главници на задълженията на един човек (чл.169, ал.6).

 

Национална агенция за приходите (НАП)
Национална агенция за приходите (НАП) Източник: Zonanews

Първо, министър Петкова уверява, че в справките, до които имат достъп нотариусите, не са включени задължения с неизтекъл срок за доброволно плащане. Не са включени и задължения, които са отсрочени или разсрочени.

 

"В редки случаи" обаче можело да се наложи при заплащане на включени в справката просрочени задължения с платената сума да се погасяват и главници на задължения, за които срокът на плащане не е изтекъл.

 

Вероятно тези условности създават голям проблем при изповядването на сделки. Затова НАП изпратили препоръка към нотариусите да съветват продавачите предварително сами да си да проверят за непогасени публични задължения чрез портала на НАП и да ги заплатят преди продажбата.

 

С тази мярка искаме да провокираме проактивно отношение от страна на данъкоплатците да си покриват просрочените задължения преди да отидат при публичен изпълнител, посочват от финансовото министерство.

Превръщането на нотариусите в първи помощници на данъчните служители се отразява много положително на фиска, изтъкват от МФ.

 

От 3 май до края на юни са проверени 153 142 продавачи и прехвърлители на вещни права, като за 52 718 от тях установено, че имат задължения, които ако не погасят, не може да бъде извършена сделката. Платените за двата месеца задължения са за 58 млн. лв.

Още от "България"

Археологически комплекс "Калето" в Мездра Ви кани на своя 13-и рожден ден

Със специалното участие на една от най-популярните и динамично развиващи се български музикални групи, станала известна с ексцентричното си звучене и въздействащи текстове - "Керана и Космонавтите"

Прочетете повече прочетете повече

След 720 дни по Дунав мост отново се преминава и по двете платна

От Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) уточниха, че работата ще продължи по долното строене - опорите на съоръжението и металната конструкция, но това няма да се отразява на автомобилното движение

Прочетете повече прочетете повече

"В гласа ѝ нямаше паника", "това дете е родено герой": историята от АМ "Струма", която разтърси България

Докато автомобилът се движел по магистралата, момичето успяло да овладее ситуацията, да изведе колата в аварийната лента и да я спре, натискайки старт-стоп бутона

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени