Отбелязваме 175 години от рождението на Христо Ботев

По повод годишнината, община Стара Загора и Старозагорският военен гарнизон организират тържествен общоградски ритуал за полагане на венци и цветя пред бюст-паметниците на Христо Ботев и Хаджи Димитър в парк "Митрополит Методий Кусев"

Христо Ботев
Христо Ботев Източник: Pinterest

175-ата годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев ще бъде отбелязана на 6 януари в цялата страна с ритуали с участието на представителни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Националната гвардейска част.

 

Един от най-великите български поети и революционери - Христо Ботев, е роден на 6 януари 1848 в Калофер. Ботев живее само 28 години, но остава в националната памет както с творчеството си, така и с революционното си дело. Роден е на 25 декември 1847 г. (нов стил - 6 януари 1848 г.) в гр. Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище. Октомври същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка.

 

През 1867 г. се завръща в Калофер, започва да проповядва бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калофер. По това време във вестник "Гайда", редактиран от П. Р. Славейков, е публикувано първото стихотворение на Хр. Ботев - "Майце си". От октомври 1867 г. живее в Румъния. Работи в Браила като словослагател при Димитър Паничков, където се печата в. "Дунавска зора". През следващите години се мести от град на град, известно време живее заедно с Левски. През 1872 г. е арестуван за конспиративна революционна дейност и изпратен във Фокшанския затвор, но освободен вследствие застъпничеството на Левски и Каравелов.

 

Започва работа като печатар при Каравелов, а по-късно като сътрудник и съредактор на революционния орган. Започва активната му дейност като журналист и под негова редакция започва да излиза новия орган на революционната партия - в. "Знаме". През 1875 г. съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката "Песни и стихотворения". Априлското въстание го подтиква да създаде чета, на която става войвода. От Гюргево се качва с част от четата на кораба "Радецки" и на 17 май принуждават капитана да спре на българския бряг. На 20 май 1876 г. е последният тежък бой - привечер след сражението куршум пронизва Ботев.

 

По повод годишнината, община Стара Загора и Старозагорският военен гарнизон организират тържествен общоградски ритуал за полагане на венци и цветя пред бюст-паметниците на Христо Ботев и Хаджи Димитър в парк "Митрополит Методий Кусев". Началото на честването е в 11.00 часа. Водещ на събитието ще бъде актрисата Светла Тодорова, директор на Драматичен театър "Гео Милев". В ритуала ще вземат участие още Военният духов оркестър и знаменна група и почетна рота от Втора Тунджанска механизирана бригада.

 

Във връзка с годишнината от рождението на поета, Българска народна банка пусна в обращение сребърна възпоменателна монета на тема "175 години от рождението на Христо Ботев" от серията "Българско възраждане".

Още от "България"

Българската музикална индустрия срещу новия проект на Кодекса за ИИ на ЕС

Присъединяваме се към редица европейски организации, включително IMPALA, GESAC, IFPI, CISAC, IMPF и много други, които категорично се противопоставят на одобряването на настоящия проект в този му вид, заявяват от АНМИП-БГ

Прочетете повече прочетете повече

Община Мездра и полицията съгласуваха мерки за осигуряване на безопасността на движението при изграждането на скоростния

Община Мездра и Районно управление - Мездра призовават всички участници в движението да спазват стриктно въведената ВОБД при изграждането на скоростния път Мездра - Ботевград

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени