По случай Часа на Земята тази вечер ще бъдат изгасени светлините на обществени сгради и по домовете

Тъй като Часът на Земята съвпада със Световния ден на водата, някои от инициативите ще бъдат свързани с реки и влажни зони

Пролет, пролетно време
Пролет, пролетно време Източник: Zonanews

 Часът на Земята ще бъде отбелязан тази вечер. По традиция отново между 20:30 и 21:30 ч. ще бъдат изгасени светлините на домовете ни и на обществени сгради в страната – символичен знак, с който даваме почивка на планетата. В София е планирано светофарите на някои улици да светнат в зелени сърца през целия ден.

 

Това каза за БТА координаторът на Часа на Земята Калина Бояджиева от WWF-България. Очаква се светофарите със зелени сърца да са на кръстовищата: бул. "Витоша" и ул. "Алабин"; бул. "Витоша" и бул. "Ал. Стамболийски"; бул. "Витоша" и бул. "П. Евтимий"; бул. "В. Левски" и ул."Шипка".

 

Тъй като Часът на Земята съвпада със Световния ден на водата, някои от инициативите ще бъдат свързани с реки и влажни зони. Тази сутрин от 10:00 ч. предстои почистване на район около р. Искър.

 

Един час на тъмно 

Основната цел на изгасянето на светлините не е, за да повлияе на потреблението на енергия, а се прави като израз на загриженост, надежда и позитивизъм, обясняват от WWF-България по повод инициативата. "Този акт показва, че всяко индивидуално усилие, независимо колко е малко, може да допринесе за по-добро бъдеще", посочват оттам. Това е най-голямата природозащитна инициатива в света, инициирана от WWF, подчерта и Калина Бояджиева.

 

От 20:30 до 21:30 символично изгасяме светлините, за да се замислим какво ни дава природата и какво може ние да направим за нея, за да продължим още по-дълго да се радваме на нейните блага, коментира тя. Според нея в последните години българите си дават сметка, че опазването на природата е важно и за живота на хората. Но е крайно недостатъчно, трябва повече хора да осъзнаят проблема, например този с климатичните промени, смята Бояджиева. За някои природната криза не съществува, докато не се случи природно бедствие, посочи тя.

 

От WWF-България припомнят, че според доклада "Жива планета" има спад от 73% в популациите на бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби. За последните 50 години сме загубили сериозен процент от популацията на дивите животни и това оказва влияние върху връзките в природата, обясни Калина Бояджиева. Работим за това да обърнем внимание какво се случва, какво може всеки от нас да направи, преди да стане твърде късно, каза още тя. 

 

С публикация във Фейсбук WWF-България призовават хората да отделят един час за природата, използвайки времето за почистване на пространството около жилищата или работните си места, да засадят цветя или билки, както и да изхвърлят боклука си разделно. Организацията приканва хората да споделят снимки в социалните мрежи на своите активности, за да дадат пример и да ангажират и свои познати в каузата.

 

Замърсяване на реките

Река Искър е емблематична, защото тя задоволява питейни и битови нужди на живеещите в София, коментира Бояджиева. От години WWF работи за опазването ѝ, като сме разработили на концепция за облагородяването ѝ, възстановяване на крайречните гори и др., добави тя. Калина Бояджиева алармира, че реката е замърсена. При последния обход видяхме изхвърлени строителни и битови отпадъци, намерихме дори мъртво магаре, разказа природозащитникът. И подчерта – това не е редно.

 

Тя призова хората да се включат в кампанията за почистване на реката, като по този начин се обръща внимание на проблема със замърсяването на водните обекти в страната. С подкрепата на Сдружение "Искър – София" се предвижда и зарибяване с балканска пъстърва, което ще се случи веднага след почистването при сборния пункт. Началото на инициативата е в 10:00 ч. Повече информация за акцията - тук.

 

***

Първото издание на Часа на Земята е организирано на 31 март 2007 г. от 19:30 ч. до 20:30 ч. местно време в Сидни, Австралия. Тогава се включват 2,2 млн. души и 2100 компании, показва информация на Отдел "Справочна" на БТА. За първи път България участва в кампанията през 2008 г. През 2025 г. кампанията ще премине под мотото: "Да отделим 60 минути от нашето време, за да направим нещо добро за планетата!". Фокусът на кампанията в България тази година са влажните зони в страната и безценната роля, която те играят за поддържането на екосистемите. Кампанията у нас е посветена на видрите и техните местообитания.

Темата на Световния ден на водата тази година е "Опазване на ледниците". Целта е да се насочи вниманието на световната общност към факта, че ледниците се топят по-бързо от всякога. По случай Световния ден на водата днес и през следващите дни ще бъдат организирани различни събития със съдействието на регионалните инспекции по околната среда и водите. 

Още от "България"

Наредба ще определя местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани извън територията на морските плажо

Местата не могат да попадат в границите на защитени територии с категория резерват, природна забележителност, поддържан резерват и защитена местност по Закона за защитените територии

Прочетете повече прочетете повече

Започва популяризиране на мобилното приложение еЗдраве, осигуряващо достъп до електронното здравно досие

Екипи на регионалните здравни инспекции (РЗИ), с техническото съдействие на "Информационно обслужване" АД, ще разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното си устройство

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени