Почина генерал-майор Съби Събев, първият ни военен представител в главната квартира на НАТО

През 1994 г. завършва Военновъздушния колеж на ВВС на САЩ след спечелен конкурс. Той е първия българин, завършил този генералщабен колеж

Ген. Съби Събев
Ген. Съби Събев Източник: БГНЕС

Починал е о. р. генерал-майор Съби Събев, съобщиха от информационния център на Министерството на отбраната на фейсбук страницата си. "С голямо прискърбие съобщаваме, че е починал о. р. генерал-майор Съби Събев. Той е първият национален военен представител на България в главната квартира на НАТО в Брюксел", пишат в съобщението си от военното министерство.

 

По повод кончината на о. р. генерал-майор Съби Събев със специални думи го изпрати военният министър в оставка Тодор Тагарев.  В навечерието на 20-тата годишнина от присъединяването ни към НАТО се разделяме с първия военен представител на България в главната квартира на НАТО. Той отстояваше твърдо и открито позициите си. Беше активен и допринасяше за разбирането на проблемите в сферата на сигурността и отбраната. Допринесе и със своите анализи за войната в Украйна и с категоричната си подкрепа за правото й да възстанови териториалната си цялост. През военната си кариера ген. Събев работи за изграждането и укрепването на военните способности и структури на ВВС и за реформата на Българската армия, ръководи разработката на доктринални документи, стратегически прегледи, планове и анализи, включително за участие на военни контингенти в учения и операции на НАТО по опазване на мира. Ръководи провеждането на първия преглед на структурите на Българската армия и изработването на "Актуализиран план 2004" за нейното преструктуриране и развитие. Като военен представител изгради и интегрира националното военно представителство в дейността на Военния комитет на НАТО и подчинените му работни органи. Каквото и да кажа за неговата кариера и принос ще е недостатъчно. Искрени съболезнования на семейството, приятелите и съмишлениците! Бог да го прости!", казва Тагарев.

 

Ген. Съби Събев е роден в сливенското село Желю войвода на 29 януари 1950 г. Средното си образование завършва в Сливен в Техникум по електротехника "Мария С. Кюри". През 1975 г. завършва Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия специалност "Щабни ВВС" и излиза като лейтенант и инженер по радиоелектроника. Получава назначение като началник-щаб на 1-ва транспортно-десантна ескадрила в 16-и транспортен авиополк на летище Доброславци. През 1982 г. завършва Военната академия в София. След като завършва академията е назначен за началник-щаб на 13-и вертолетен полк бойни вертолети. От есента на 1985 г. служи в щаба на 10-и смесен авиационен корпус. През 1987 г. завършва 3-месечен курс по изтребителна авиация във Военната академия "Юрий Н. Гагарин" в Монино, СССР, а през 1994 г. Военновъздушния колеж на ВВС на САЩ след спечелен конкурс. Той е първия българин, завършил този генералщабен колеж. От 1 септември 1992 до края на 1993 г. е началник-щаб на първа дивизия ПВО. В отделни периоди е началник на оперативния отдел и заместник началник-щаб на авиационен корпус. През м. октомври 1991 г. преминава ориентационен курс за НАТО в Оберамергау, Германия. На 1 септември 1997 г. е назначен за началник на Оперативното управление на Гл. щаб на Военновъздушните сили, където отговаря за бойната готовност, оперативното планиране и подготовка на ВВС и участието в учения по партньорството за мир. През 1998 г. завършва курс за планиране на авиационни кампании в Париж, Франция. 

На 25 февруари 2000 г. е освободен от длъжността началник на Оперативното управление на Главния щаб на Военновъздушните сили и назначен за началник на Главното оперативно управление на Генералния щаб на Българската армия. На 7 юли 2000 г. е удостоен с висше военно звание генерал-майор. От 2000 г. е на служба в Генералния щаб на българската армия, като оглавява Главно оперативно управление. Отговаря за оперативното планиране, бойната готовност, оперативната и бойна подготовка в Генералния щаб на Българската армия, планирането и контрола по провеждането на общовойскови учения, както и за подготовката изпращането на български контингенти в различни мироподдържащи операции на НАТО в Босна и Херцеговина и Косово. На 7 май 2001 г. е освободен от длъжността началник на Главното оперативно управление на Генералния щаб на Българската армия и назначен за началник на управление "Планиране на отбраната и въоръжените сили" на Генералния щаб на Българската армия, където отговаря за стратегическото планиране и разработката на военни концепции, стратегии и доктрини, и координира военната подготовка за членство на страната в НАТО. В периода 2000 – 2001 г. е завършил курсове за висши военни кадри в Европейския център за изследвания в областта на сигурността "Джордж Маршал" в Гармиш – Партенкирхен, Германия и колежа на НАТО в Рим, Италия. На 6 юни 2002 г. е освободен от длъжността началник на управление "Планиране на отбраната и въоръжените сили" на Генералния щаб на Българската армия. От 1 октомври 2002 до 23 декември 2004 г. е първия национален военен представител на България в Главната квартира на НАТО в Брюксел, след приемането на страната в Алианса. Изгражда военното представителство в рамките на националната делегация в НАТО и го интегрира във всички дейности на Военния комитет на Алианса. В началото на 2005 г. излиза в запаса.

По-късно работи като главен експерт във Военната академия в София в Центъра за перспективни изследвания на отбраната. През 2002 г. става директор по международните връзки на Асоциацията на завършилите Колежа на НАТО в Рим. През 2013 г. защитава дисертация във Военната академия по въпросите на военната трансформация. Преподавал е в Нов Български университет. Същата година е избран за председател на управителния съвет на Съюза на офицерите от резерва "Атлантик" На президентските избори през 2016 г. е кандидат-вицепрезидент с кандидат-президент Трайчо Трайков, издигнати от Коалиция "Реформаторски блок". От 2017 г. е съосновател и избран за член на Управителния съвет на Атлантическия съвет на България за периода 2017 – 2020 г. Награждаван е с медал "30 години от победата над фашистка Германия" (1975), "За отличие в БНА" (1978, 1983), "40 години социалистическа България, юбилеен" (1984), "40 години от победата над хитлерофашизма" (1985), "10 години безупречна служба" (1985), "15 години безупречна служба" (1990) и ордени "За военна доблест и заслуги" – II ст. (1984), награден знак "За вярна служба под знамената" – II ст. (1991) и други.

Член е на управителния съвет на СОРА.

Още от "България"

Община Мездра приключи изпълнението на четири проекта за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради

Данните за постигнатите резултати са на база изготвени независими експертни оценки за всяка от четирите многофамилни жилищни сгради от сертифициран енергиен одитор

Прочетете повече прочетете повече

Мултимедиен проект, посветен на живота и делото на епископ Йосип Юрай Щросмайер, ще бъде представен в София

Проектът включва книгата "Всичко за вярата и за Отечеството!", документален филм и фотоизложба и е реализиран по Националната програма "Неразказаните истории на българите"

Прочетете повече прочетете повече

Невзоров се среща със собственици в "Баба Алино" и заяви, че ще ги защити

Днес се е провела среща между основателя на Корпорация „КУБ“ Олег Невзоров и екипа на компанията с множество собственици на имоти в комплекса. Това съобщиха от “Форест клуб“ във фейсбук страницата си.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени