Почитаме паметта на жертвите от наводнението на 1 май 1966 година във Враца

Официално се говори за 118 загинали, но според свидетели на събитието загиналите са били около 500

Кметът на Враца Калин Каменов
Кметът на Враца Калин Каменов Източник: Община Враца
Във Враца почетоха паметта на жертвите от наводнението на 1 май 1966 година. Инцидентът е причинен преди 56 години от скъсване на стената на хвостохранилището на флотационната фабрика към мина "Плакалница".
 
Образувалата се приливна вълна от над 500 000 кубически метра тръгва по поречието на Лева, като помита по пътя си къщи заедно с хората в тях. В трагичното събитие над 2000 са ранените, 310 семейства остават бе дом, 156 са разрушените къщи и над 1 000 са с отнесени от стихията покриви.
 
Официално се говори за 118 загинали, но според свидетели на събитието загиналите са били около 500.

Още от "България"

Международният фестивал "Фолклорната магия на Мездра" събира танцови състави от 10 държави от четири континента

В тазгодишното издание ще вземат участие фолклорни ансамбли от 10 държави от четири континента, с повече от 230 танцьори, певци и музиканти

Прочетете повече прочетете повече

Институт GATE обяви две стипендии Google DeepMind за бъдещи AI специалисти

Увеличаването на броя на стипендиите от една на две е признание за развитието на програмата и разширява възможностите талантливи млади хора да изградят кариера в една от най-бързо развиващите се области на науката и технологиите

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени