"Портретът на Дориан Грей" с илюстрации от Бенжамен Лакомб

Романът на Оскар Уайлд може да притесни дори пуританите от 21 век

"Портретът на Дориан Грей" с илюстрации от Бенжамен Лакомб
"Портретът на Дориан Грей" с илюстрации от Бенжамен Лакомб Източник: Изд. Колибри

Ново издание на "Портретът на Дориан Грей", емблематичната творба на Оскар Уайлд, многократно адаптирана в киното и театъра, излиза от печат в превод на Росица Ташева. Великолепно илюстрирано от Бенжамен Лакомб и обогатено с откъси от епистоларната изповед De Profundisтова издание (248 стр., 55 лв., твърди корици) хвърля нова светлина върху произведението, превърнало се в паметник на литературата.

"Портретът, нарисуван с душа, е портрет не на модела, а на художника." (Оскар Уайлд)

Романът на Оскар Уайлд може да притесни дори пуританите от 21 век. Но по време на четенето гримасите на укор ще се сменят с други, издаващи интелектуалното удоволствие, което писателският талант и остроумието на Уайлд пораждат. Възможно е безпокойство да обземе искрения читател, когато признава пред себе си, че пороците на главния (анти)герой са всъщност толкова типични, универсални, обикновени. Защото Дориан Грей е еманация на суетата, лекомислието, жестокостта, самозабравата и слабостта пред изкушението... В художествен план романът се откроява с блестящия си афористичен стил. Диалозите са умело изградени върху играта на думи, от тях блика жизнерадостна духовитост. Като изявен естет Оскар Уайлд смята, че в литературата трябва да има изящество, очарование и най-вече въображение.

"Портретът на Дориан Грей" с илюстрации от Бенжамен Лакомб Източник: Изд. Колибри



Двукратно цензурирана, именно "Портретът на Дориан Грей" е творбата, която отвежда Оскар Уайлд зад стените на затвора. Тук историята е представена в пълната си първоначална версия.

Оскар Уайлд (1854-1900) е знаменит ирландски драматург, писател и поет. Той става един от най-популярните драматурзи в Лондон в началото на 90-те години на XIX век, мнозина го определят като един от най-великите умове в историята на човечеството, а остроумието му е сравнявано единствено с това на Шекспир. Неговата известност се дължи предимно на блестящите му пиеси и епиграми, на романа "Портретът на Дориан Грей" (1890), а донякъде и на обстоятелствата, свързани с лишаването му от свобода и ранната му смърт. Автор е на два сборника с приказки – "Щастливият принц" и други истории" (1888) и "Къщата на наровете" (1892), които се преиздават и до днес.

Още от "България"

Започва популяризиране на мобилното приложение еЗдраве, осигуряващо достъп до електронното здравно досие

Екипи на регионалните здравни инспекции (РЗИ), с техническото съдействие на "Информационно обслужване" АД, ще разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното си устройство

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени